Forum mladih sa invaliditetom i Fondacija „Ana i Vlade Divac” sa partnerima, obeležili su Međunarodni dan osoba sa invaliditetom i tom prilikom su prezentovali sedmi poziv za radnu praksu za mlade sa invaliditetom u Nišu.
Program plaćene radne prakse teži unapređenju mogućnosti za zapošljavanje mladih sa invaliditetom putem sticanja novih znanja i veština kroz praksu a realizuje se u okviru projekta „Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom”, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).
„U toku godine 25 praktikanata prođe kroz program radne prakse. U prethodnom periodu je preko 80 praktikanata prošlo kroz ovaj naš program. Problemi su složeni, pre svega neodgovarajuća obrazovna struktura osoba sa invaliditetom, koja je uslovljena obrazovnim sistemom, a s druge strane prisutne su i predrasude, koje vladaju. Imamo i prostorne barijere, osobe imaju kompetencije, ali nije im omogućeno da dođu do svog mesta”, kaže Tanja Radović Krstić, programska menadžerka Foruma mladih sa invaliditetom.
Prijava se vrši na sajtu Foruma, a na konkurs se prijavilo i više poslodavaca iz Niša. Na sajtu mladi tražioci posla mogu da se upoznaju sa pojedinačnim pozicijama, a neki poslodavci nude i rad od kuće.
„Za zaposlenjem sam tragala nekih šest meseci posle zadnjeg posla. Jednostavno po njima nisam više bila potrebna. Sad u štampariji „Atlantis” radim u svojoj struci, ja sam inženjer zaštite životne sredine i zaštite na radu. Time se bavim, a radim i neke dodatne poslove, kao knjigovezac, što je meni super i jako je lepa veština. Kolege su super, jer je ova štamparija preduzeće koje se bavi profesionalnog rehabilitacijom i zapošljavanjem osoba sa invaliditetom, većina kolega su osobe sa invaliditetom”, kaže učesnica prošlogodišnjeg program Jasna Petrović.
U okviru programa, mlade osobe sa invaliditetom u Karijernom centru savladavaju potrebne veštine preko raznih radionica i praktičnih vežbi.
„Za ovih godinu dana kod nas je bilo 35 korisnika. Najčešći problemi sa kojima se oni susreću su pisanje CV-a, ali i generalno kontakt sa poslodavcima. U okviru naših radionica, koje su bitne komponente ovog projekta, imamo simulacije razgovora sa poslodavcima. Sa velikim kompanijama situacija sa zapošljavanjem je malo bolja, dok sa srednjim i manjima firmama je najveći problem poznavanje samog koncepta invaliditeta”, navodi Dušan Đorđević, karijerni savetnik za osobe sa invaliditetom iz Caritas Niš.
On dodaje da oni nemaju dovoljno informacija, pa osobe sa invaliditetom posmatraju kao osobe koje imaju samo ograničenja, a ne kao osobe sa potencijalom.
„Da bi se te osobe uključile u društveni život i da bi obezbedile sebi egzistenciju moraju imati svoj izvor prihoda. Invalidne osobe pokazuju posebne talente za neke stvari i veštine, gde mogu da im pozavide drugi ljudi koji su bez nekih ograničenja tog tipa. Borbenost i posvećenost poslu je na visokom nivou”, poručio je Vili Hadžić, pomoćnik gradonačelnika Niša.
Forum mladih sa invaliditetom (FMI) je organizacija civilnog društva, koja se bavi unapređenjem kvaliteta života i položaja u društvu osoba sa invaliditetom. Za više informacija o projektu Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom, posetite www.zaposljavanje.fmi.rs.