Početna » PODES predlaže ograničavanje političkog “staža” i Narodnu skupštinu sa 120 poslanika

PODES predlaže ograničavanje političkog “staža” i Narodnu skupštinu sa 120 poslanika

0

Pokret za decentralizaciju Srbije (PODES) smatra da je srž problema i političkih kriza u Srbiji u poslednjih 35 godina upravo u političkim partijama. Korupcija, nepotizam i kriminal, prema njihovom mišljenju, direktno su povezani sa partijama i političkim liderima.

Dr Dragan Milić, predsednik Pokreta za decentralizaciju, ističe da, iako nisu svi politički lideri koruptivni, dovoljno je da samo jedna „trula jabuka“ pokvari celokupan sistem. On navodi da je stoga neophodno sistematski se boriti protiv korupcije, nepotizma i kriminala.

PODES predlaže usvajanje zakona koji bi ograničio vreme koje pojedinac može da provede na izvršnoj funkciji, najviše osam godina. Milić smatra da bi ovakav zakon sprečio stvaranje „večitih političara“ koji svoj radni vek provode na državnim funkcijama. Takođe, predložena promena bi povećala nivo odgovornosti političara, jer bi bili svesni da će nakon osam godina biti vraćeni u „bazu“, te će morati da zarađuju za život kao i svi ostali građani.

Dr Milić se osvrnuo i na broj narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Srbije, predlažući smanjenje sa 250 na 120. On navodi da je moguće obezbediti ravnomernu zastupljenost svih delova Srbije bez favorizacije određenih regija. Uporedio je Srbiju sa drugim zemljama, kao što su Australija, Holandija, Izrael, Indija i SAD, koji imaju znatno manji broj poslanika.

„Nema opravdanja za ovoliki broj poslanika u Srbiji, jer samo političke stranke imaju koristi od toga. Svaka stranka, po zakonu, dobija 700.000 dinara mesečno po poslaniku. Racionalizacijom broja poslanika, uštedelo bi se dovoljno novca za obezbeđivanje školskih udžbenika za svu decu u Srbiji“, rekao je Milić i dodao da je pitanje šta je važnije – funkcije političkih funkcionera ili pomoć deci, trebalo da odluče građani.

PODES smatra da bi ove reforme doprinele smanjenju političkog uticaja na institucije i podstakle odgovornije funkcionisanje političkog sistema.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas