Karavan bezbednosti u saobraćaju stigao je danas u Niš. Saobraćajna policija, Putevi Srbije, AMSS, Crveni krst, Grad Niš i Agencija za bezbednost saobraćaja organizovali su na glavnom gradskom trgu manifestaciju koja predstavlja deo Nacionalne kampanje bezbednosti. Cilj kampanje je podizanje svesti javnosti o važnosti bezbednosti saobraćaja i uspostavljanje interakcije sa građanima radi edukacije i sticanja ispravnih stavova o bezbednom učešću u saobraćaju.
Iz Saobraćajne policije navode da žele da Srbije bude među deset najbezbednijih zemalja Evrope, a do toga se može doći prevencijom, kaže načelnik Slaviša Lakićević. On apeluje na vozače, ali i putnike, da koriste pojaseve tokom vožnje.
„Prošle godine poginulo 501 lice, od čega je bilo 286 vozača. Od toliko vozača 50 procenata, u momentu nezgode nije koristilo pojas. Poginuo je 81 putnik u vozilu, od 81 putnika u momentu nezgode dve trećine nije koristilo sigurnosni pojas. To samo govori da je taj segment pasivne bezbednosti saobraćaja, sigurnosni pojas, koji bi ublažio posledice sigurno za preko 50 do 70 procenata bi spasio više od 100 do 150 života i bili bismo tamo gde želimo, među 10 najbezbednijih zemalja Evrope”, poručio je načelnik Saobraćajne policije.
Lakićević je dodao da je broj nezgoda smanjen, ali je broj smrtno stradalih je veći za oko pet posto u odnosu na prošlu godinu. Ove godine je deset deteta poginulo u saobraćaju, a Lakićević ocenjuje da svi zajedno, počev od roditelja, moraju raditi na tome, jer je cilj i misija države da od 2030. godine ne bude poginule dece, ali i da se prepolovi broj poginulih i teško povređenih.
Ove godine do današnjeg dana smrtno su stradala 433 lica u oko 25.500 nezgoda, kaže Mirko Koković, pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja. On apeluje na ljude da promene loše navike i koriste pojas, ali i na roditelje da koriste odgovarajuća sedišta za decu.
„Bezbednost dece je takođe veliki problem. Oko 60 posto roditelja koristi bezbednosno sedište za prevoz dece, a negde oko 90 posto njih pravi neki vid greške prilikom prevoženja dece. Iz tog razloga Agencija je danas besplatno podelila nekoliko sedišta roditeljima koji su zainteresovani”, naveo je Koković.
Ove godine u saobraćaju je 40 odsto više mladih lica izgubilo živote, nego prošle, dodao je pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja.
„Svako od nas u svom domenu je zadužen za ključne stvari koje se tiču povećanja svesti o poštovanju i primeni saobraćajnih propisa u svakodnevnoj upotrebi, da li su to vozači, pešaci, motociklisti, biciklisti i tako dalje. Mi dajemo neophodne informacije o stanju na putevi, koji je su ključan činilac u planiranju putovanju, obustavi saobraćaja, zadržavanju na graničnim prelazima, a tu smo i ako je potrebna pomoć na putu, rekao je Nebojša Mandić iz Auto-moto saveza Srbije.
Posetioci su mogli da isprobaju simulatore sudara, da prisustvuju predavanjima, a za najmlađe je bila organizovana „Pažljivkova radionica”, radionica za edukaciju dece za bezbedno učešće u saobraćaju.
„Ljudski život je najvrednija stvar i zato je važno da se stalno govori o tome na koji način možemo unapređivati bezbednost u saobraćaju, pre svega naših mališana. Upravo najmlađi su najugroženija kategorija u našem gradu, jer oni nisu u mogućnosti da sami prate pravila, prelaze ulicu, poštuju saobraćajne propise i iz tog razloga odgovornost je na nama odraslima da sačuvamo svoj i njihov život i da sve više govorimo o tome, da bi se te stvari čule u javnosti i da bi se što više ljudi to shvatalo i prihvatalo”, poručio je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović.
Karavan bezbednosti saobraćaja predstavlja deo Nacionalne kampanje bezbednosti saobraćaja i organizovan je u velikom broju gradova od početka godine, sa ciljem podizanja svesti javnosti o važnosti bezbednosti saobraćaja i uspostavljanja interakcije sa građanima, u cilju edukacije i sticanja ispravnih stavova o bezbednom učešću u saobraćaju.