U svom domu u Vlasotincu, u 92. godini, preminuo je Siniša Pavić, najplodotvorniji TV autor bivše Jugoslavije. Ova tužna vest odjeknula je među ljubiteljima njegovih dela i širom javnosti koja je odrasla uz njegove serije i filmove.
Pavić je svojim radom obeležio domaću televizijsku i filmsku scenu, stvarajući nezaboravne serije poput “Pozorišta u kući”, “Otpisanih”, “Vrućeg vetra”, kao i filmove “Tesna koža” i “Laf u srcu”.
Njegova dela su postala deo kolektivne svesti naroda, a serije poput “Boljeg života”, “Srećnih ljudi”, “Porodičnog blaga”, “Stižu dolari” i “Bele lađe” ušle su u istoriju domaće televizije.
Ko je bio Siniša Pavić?
Siniša Pavić rođen je 1933. godine u Sinju, a već sa pet godina se sa porodicom preselio u Beograd. Po zanimanju je bio sudija, diplomiravši na Pravnom fakultetu u Beogradu. Njegova literarna karijera započela je 1963. godine objavljivanjem prvog romana “Višnja na Tašmajdanu”, ljubavne priče koja je ubrzo adaptirana u film, u režiji Stoleta Jankovića, sa mladom Nedom Arnerić u glavnoj ulozi.
Njegov drugi roman, “Vruć vetar” (1980), adaptiran je u istoimenu TV seriju koja je stekla veliku popularnost ne samo u Jugoslaviji, već i u Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj i Austriji, gde je proglašena za najbolju TV seriju ikada prikazanu.
Na TV Beograd prvi put se pojavio 1971. godine s poznatom serijom “Diplomci”. Kao scenarista, Pavić je bio zaslužan za mnoge čuvene serijale, uključujući “Otpisane”, “Pozorište u kući” i “Vruć vetar”.
Njegov rad obuhvata i četrnaest istorijskih TV drama, među kojima su “Poslednji čin”, “Vreme zločina”, “Čovek koji je bombardovao Beograd” i “Misija majora Atertona”, kao i dramske serije “Španac” i “Banjica”. Pisao je i pozorišne predstave, romane i filmske scenarije, među kojima su “Višnja na Tašmajdanu”, “Otpisani”, “Avanture Borivoja Šurdilovića”, “Laf u srcu”, “Čudo neviđeno”, “Moljac”, “Nema problema”, “Poltron”, “Bolji život”, “Tajna porodičnog blaga” i filmski serijal “Tesna koža”.
Siniša Pavić je svojim radom ostavio neizbrisiv trag u kulturnoj baštini bivše Jugoslavije. Njegove priče, likovi i dijalozi nastavili su da žive i nakon njega, prenoseći se generacijama koje dolaze. Njegova smrt je veliki gubitak za domaću umetnost, ali će njegovo delo nastaviti da inspiriše i raduje mnoge.