Niš se sprema za jedan od najvećih studentskih protesta u novijoj istoriji. Očekuje se da će 1. marta grad preplaviti desetine hiljada ljudi, a prema nekim procenama – čak 300.000. Šta će se tog dana dešavati, kako teku pripreme i kakva je trenutna situacija u gradu, za Glas juga govori profesor Filozofskog fakulteta u Nišu, Dušan Aleksić.
„Ta južnjačka energija i južnjački bunt nadaleko su čuveni, i verujem da će biti važni faktori i pokretačka snaga za dalje korake“, istakao je Aleksić.
Program je osmišljen tako da osvetli studentske zahteve i pokaže snagu pokreta koji traje već mesecima. Ujedno, biće posvećen i sećanju na one koji su, zbog korupcije, izgubili živote pre tačno četiri meseca.
Okupljanje počinje od jutra, na četiri lokacije u gradu. Na Trgu kralja Milana, tačno u 11:52, biće održana komemoracija, nakon čega sledi zvanični program. Učesnici će moći da pogledaju predstavu „Ustav“, poslušaju bendove „Membrana Tympani“ i „Bunt“, dok su glavni performansi zakazani za 18 sati. Protest će se završiti petnaestominutnom tišinom u 23:52, a nakon toga studenti će, zajedno sa sugrađanima, čistiti grad.
Gde će studenti biti smešteni?
„Bukvalno svuda. Studenti će prenoćiti u sportskim dvoranama, na fakultetima, u školama i fitnes centrima. Mnoge Nišlije velikog srca ponudiće im smeštaj u svojim domovima, pokazujući izuzetno gostoprimstvo i solidarnost“, kaže Aleksić.
Kako komentarišete trenutnu situaciju u Nišu? Sudeći po hapšenjima, stiče se utisak da je nadstrešnica pala u Nišu, a ne u Novom Sadu.
„Jasno je da u ovom trenutku vladajuća partija u Nišu nema ni formalnu ni realnu podršku građana, pa je negde i očekivano da pokušaju da na ovaj način vrate „poverenje“. Međutim, to sve liči na veliku predstavu. Opravdano se postavlja pitanje zašto se hapšenja dešavaju baš sada kada građani godinama ukazuju na visok stepen korupcije u različitim segmentima. Krivična dela koja se uhapšenima stavljaju na teret nisu ni blizu tome da se mogu označiti kao ozbiljna borba protiv korupcije. Takođe, treba naglasiti da hapšenja ništa ne znače. Mnogo su važniji tok procesa i, naravno, epilog i to je ono na čemu treba da bude fokus javnosti“, naglašava profesor.
Da li su Grad i opštine ponudili pomoć? Ako jesu da li ćete prihvatiti? Kakav je odnos lokalnih čelnika prema niškom protestu?
„To je pitanje za studente. Oni na svojim plenumima odlučuju o tome od koga i koja vrsta pomoći je prihvatljiva. Gradonačelnik je ponudio pomoć, ali on ovaj skup tretira kao nekakav festival i turističku atrakciju, što je neprihvatljivo. Studenti su odbili i ponuđene ključeve GO Medijana i pokazali da ostaju pri tome da se ograđuju od politike u stranačkom smislu“, kaže Aleksić.
Koji su dalji koraci?
„O tome je još rano govoriti. Nakon analize skupa u Nišu i reakcija na njega biće odlučeno o daljim koracima“, zaključuje Aleksić.
Povezane vesti…
Niš otvara sportske hale u školama i tuševe u SC Čair za učesnike protesta 1. marta