Projekat pod nazivom „Aktivna zaštita kulturnog nasleđa Tabula Peutingeriana“ i revitalizacija Niške tvrđave, uključujući objekte unutar nje, ima za cilj da Niš ponovo postane ključno kulturno i turističko središte, kao što je to bio u antičkim vremenima.
Projekat obuhvata obnovu umetničkih ateljea i „kazamata” u Niškoj tvrđavi, kao i promociju kulturne rute Via Peutingeriana. Ova ruta povezuje istorijska i kulturna mesta u Nišu i okolnim opštinama poput Svrljiga, Merošine i Gadžinog Hana, uz podršku novih informativnih punktova i teritorijalnog marketinga.
„Tabula Peutingeriana“, antička turistička mapa koju je pronašao Konrad Pojtinger u 16. veku, prikazuje Niš kao važan grad u rimsko doba, istakao je istoričar Goran Milosavljević.
„Ova karta je bila inspiracija za projekat koji će povezati Niš sa okolnim opštinama bogatim kulturno-istorijskim nasleđem. Kroz projekat, Niš će dobiti preko milion dolara za obnovu ateljea i kazamata, koji će postati centri kreativne industrije“, dodao je Milosavljević.
Nedavno renovirana barutana već služi kao izložbeni prostor, a u budućnosti bi mogla biti korišćena za diskusije i kulturne događaje.
„Barutana je primer onoga što planiramo za sve objekte u Tvrđavi – da postanu dinamični kulturno-istorijski prostori“, naglasio je Milosavljević.
Ukupna vrednost projekta je gotovo 1,5 miliona dolara, od čega je Grad Niš izdvojio 267 hiljada dolara, navela je Ivana Knežević-Spasović iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Niša.
„Ovo je početak sistematskog ulaganja u našu Tvrđavu, koja je simbol grada“, izjavila je Knežević-Spasović.
Pored Grada Niša, u projektu učestvuju i opštine Merošina, Svrljig, Gadžin Han, kao i Regionalna razvojna agencija Jug.