Obrazovanje Roma i Romkinja mora biti jedan od prioriteta u politici integracije, jer upravo kroz obrazovni sistem pripadnici romske zajednice dobijaju priliku za zaposlenje, kvalitetniji život i punopravno učešće u lokalnim sredinama – poručio je Salih Saitović, predsednik Demokratske unije Roma i predsednik parlamenta Svetske organizacije Roma „Iru 1971“.
„Ulaganje u obrazovanje romske dece jeste ulaganje u budućnost cele zajednice. To nije pitanje samo prava, već i razvoja. Kada se Romi uključe u obrazovni sistem, njihovi izgledi za zapošljavanje i životni standard rastu, a istovremeno se jača društvena kohezija„, naglasio je Saitović.
On smatra da je neophodna tesna saradnja između Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i Ministarstva prosvete, u koordinaciji sa lokalnim samoupravama, kako bi se izradili i sprovodili strateški planovi za inkluziju Roma na državnom i lokalnom nivou.
„Nacionalne politike mogu biti dobre, ali se pravi efekti vide u lokalnim zajednicama. Bez konkretne primene u svih 174 opštine i grada, nema suštinske promene“, upozorio je Saitović.
Još 2016. godine, kako kaže, predložio je da svaka opština ima koordinatora za romska pitanja – osobu koja bi imala znanje, kontakte i kapacitete da zastupa potrebe romske zajednice u institucijama.
„Moj predlog je bio da to bude profesionalac koji zna situaciju na terenu, koji može da priprema predloge i obrazloženja, komunicira sa zajednicom i prenosi informacije tamo gde treba „, pojasnio je Saitović i dodao da je nažalost, taj predlog do danas prihvaćen samo delimično.
Na kraju, poručuje da uspeh politike prema Romima ne zavisi samo od resornih ministarstava i Vlade, već i od angažmana društva i konkretnih poteza lokalnih samouprava.
„Ako želimo društvo jednakih šansi, ne možemo dozvoliti da se Romi i dalje suočavaju sa sistemskom isključenošću. Potrebna je volja, strategija i rad – i na vrhu i na terenu „, zaključio je Saitović.