Šef odborničke grupe Ujedinjeni – Nada za Niš, Miodrag Stanković, koju čine odbornici grupe građana Niš, moj grad i Novog DSS, uputio je predlog da se dnevni red sednice Skupštine Grada Niša, zakazane za 29. april 2025. godine, dopuni sledećim tačkama:
-
Informacija o stanju zaposlenih u kompaniji Beneton i mere socijalne zaštite Grada Niša za otpuštene radnike.
-
Dopuna spiska radnika koji potražuju zaostale zarade u okviru usvojenog Programa pružanja finansijske podrške radnicima preduzeća koja su u državnoj i društvenoj svojini.
Stanković navodi da je sledeća nedelja poslednja radna nedelja za radnike kompanije Beneton u Nišu, te da veliki broj radnika nije obuhvaćen donetim programom finansijske podrške, zbog čega nisu u mogućnosti da naplate svoje zaostale zarade. Zbog toga je, kako ističe, predložio dopunu dnevnog reda pomenutim tačkama.
Pogon italijanskog Benetona u Nišu zatvara se posle 14 godina rada.
Gradonačelnik Dragoslav Pavlović izjavio je da će Grad pripremiti mere koje će „ublažiti nepovoljan status ljudi koji ostaju bez posla“.
„Javnost mora da zna da li je Grad zbrinuo otpuštene radnike Benetona, imajući u vidu da je ukupan broj radnika pre početka otpuštanja bio oko 1.400“, naveo je Stanković.
On je podsetio da je ranije podnosio inicijative i pozivao gradsku vlast da, zajedno sa Republikom, pronađe rešenje za, kako je naveo, „nadolazeću epidemiju gašenja radnih mesta“ i da se utvrdi da li su ispunjene obaveze iz ugovora države sa Benetonom.
Stanković je podsetio i na nedavna otpuštanja u „Niš ekspresu“, kada su kondukteri ostali bez posla zbog uvođenja validatora.
„Kraj aprila je sve bliži, dolazi dan kada će svi zaposleni u niškom Benetonu biti proglašeni za tehnološki višak i postati nezaposleni“, istakao je Stanković.
Na sednici Skupštine Grada Niša odbornici su ranije izglasali Predlog programa pružanja finansijske podrške radnicima nekadašnjih preduzeća u državnoj i društvenoj svojini, čime je omogućena isplata duga na rate u naredne četiri godine radnicima propalih niških firmi.
Skupština je usvojila odluku sa spiskom od 59 firmi i imenima 6.243 radnika kojima je omogućena prijava za dobijanje pomoći za zaostale zarade. Stanković ističe da je veliki broj preduzeća tom odlukom zaboravljen, što je, kako tvrdi, dovelo do diskriminacije radnika greškom gradske vlasti.
„Želimo da znamo šta se dogodilo sa inicijativom koju smo podneli da se spisak radnika koji potražuju zaostale zarade dopuni sa spiskom Privrednog suda, kao i da se uđe u proces medijacije sa advokatima. Takođe, smatramo da manji iznosi treba da se isplate u celosti, a ne na rate“, zaključio je Stanković.