U Svrljigu se prepričavaju priče da su se na trpezi svakog srpskog kralja morali nalaziti svrljiški sir i jagnjetina. Kralj Milan je prilikom obilaska Prekonoške pećine tridesetih godina upravo takvom trpezom i poslužen. Takođe, stariji stanovnici ovog kraja, prepričavaju priče da je i Josip Broz Tito svrljiški sir nabavljao u selu Okruglica. Nakon toga svrljiški sir se našao u prodaji širom bivše Jugoslavije kada je otvarana mlekara u samom Svrljigu.
“Gde god je završilo naše jagnje u svetu , uvek se razlikovalo po ukusu. Nema miris koji imaju ostale vrste ovčijeg mesa, sigurno zbog toga što je devet meseci u ispaši, a znamo da Svrljiški kraj ima oko 1700 različitih vrsta lekiovitog bilja“, rekao je predsednik Opštine Svrljig Miroslav Marković.
Svrljig je jedan od najznačajnijih ovčarskih krajeva na jugoistoku Srbije. U ovom kraju gaji se autohtona vrsta ovce – svrljiška pramenka, poznata po izuzetnim reproduktuvnim i proizvodnim osobinama.
„Ti jesi ono što jedeš“, podsetio nas je Marković na ovu nemačku poslovicu i pozvao sve koji nisu, da svrate u Svrljig i sami se uvere u kvalitet proizvoda ovog kraja Srbije.
Svrljiška pramenka ubraja se u grupu krupnijih i dugorepih ovaca. Ovce su šute, a ovnovi mogu biti šuti ili rogati. Lice i noge obrasle su belom vunom sa crnim tačkama, a na čelu ima ćubu. To su kasnostasne ovce, u prilplod ulaze sa starošću od 16 do 18 meseci.
Ovčarstvo je grana stočarstva koja je izrazito rasprostranjena pa se stoga ovce mogu naći na svim kontinentima osim Antartika. Važnost ovčarstva varira od zemlje do zemlje.
View this post on Instagram
Ovaj tekst je deo projekta koji je sufinansiran od Opštine Svrljig na javnom konkursu za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja za pojedinačna davanja u 2023. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektom nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.