Razvojno savetovalište Doma zdravlja Niš dobilo je novo vozilo namenjeno za kućne posete porodicama dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju. Ovo vozilo omogućava pružanje porodično orijentisanih ranih intervencija (PORI) direktno u domovima porodica, čime se značajno unapređuje pristup ključnim uslugama, posebno za porodice u manjim i udaljenim mestima.
Donacija je deo višegodišnje saradnje UNICEF-a sa Ministarstvom zdravlja i Domom zdravlja Niš, koja traje od 2014. godine, s ciljem unapređenja ranog razvoja dece i podrške njihovim porodicama.
Dr Milorad Jerkan, direktor Doma zdravlja Niš, istakao je da Razvojno savetovalište pruža usluge za oko 15.000–20.000 dece uzrasta do šest godina iz Niša i okolnih opština, od kojih 5.000–5.500 dece svake godine dobije potrebnu pomoć.
„Ova donacija omogućava našim stručnjacima da budu još efikasniji i dostupniji deci sa teškoćama i smetnjama u razvoju. Naše savetovalište je primer dobre prakse u Srbiji, a ovim vozilom ćemo usluge doneti do svakog deteta, čak i u najudaljenijim mestima“, rekao je dr Jerkan.
Ministarstvo zdravlja procenjuje da u Srbiji postoji oko 60.000 dece uzrasta do šest godina koja imaju razvojne rizike i poteškoće. Zahvaljujući izmenama regulative krajem 2024. godine, rane razvojne intervencije – uključujući kućne posete i timske procene – postale su deo sistema podrške porodicama širom zemlje.
„Razvojna savetovališta su ključna za podršku najosetljivijoj deci. Cilj nam je da svaka porodica u Srbiji ima pristup ovakvim uslugama“, istakao je prof. dr Nebojša Tasić, savetnik u Ministarstvu zdravlja.
Jelena Petković, koordinatorka Razvojnog savetovališta u Nišu, naglasila je značaj timskog pristupa.
„Uz pomoć UNICEF-a i Ministarstva zdravlja, dodatno jačamo naše kapacitete. Ova donacija vozila omogućava da pružimo podršku porodicama tamo gde im je najpotrebnija – u njihovim domovima i vrtićima“, izjavila je Petković.
Do sada je preko 4.000 dece i njihovih porodica dobilo podršku kroz PORI program. Cilj je da ovaj model dobre prakse bude dostupan svim porodicama u Srbiji.
Biljana Stojanović, predstavnica udruženja roditelja dece sa poteškoćama „DAN“, istakla je značaj ranog pružanja podrške.
„Roditeljima je rana podrška ključna za prihvatanje izazova i stvaranje prostora za razvoj deteta. Stručna podrška čini ogromnu razliku za naše porodice“, rekla je Stojanović.
UNICEF je, zahvaljujući donacijama, unapredio kapacitete razvojnih savetovališta u 15 od 25 okruga u Srbiji, dok se u 2025. godini uključuje još šest novih.
„Ulaganje u rani razvoj dece je investicija u budućnost. Nastavićemo da širimo mrežu usluga ranih intervencija i unapređujemo njihovu održivost i kvalitet“, rekla je dr Jelena Zajeganović Jakovljević, rukovoditeljka programa za zdravlje i rani razvoj dece iz UNICEF-a.