Početna » UNICEF u akciji: Podrška deci sa razvojnim teškoćama i smetnjama. Za Razvojno savetovalište u Nišu obezbediće vozilo

UNICEF u akciji: Podrška deci sa razvojnim teškoćama i smetnjama. Za Razvojno savetovalište u Nišu obezbediće vozilo

0
UNICEF će ove godine nastaviti da pruža podršku deci sa razvojnim teškoćama i smetnjama. Ove godine, planirano je opremanje centara vozilima za posete porodicama i deci u devet gradova. Takođe, planira se formiranje novih timova u šest gradova kako bi se pružila podrška deci i porodicama kojima je potrebna. Vozilo će dobiti i Razvojno savetovalište Niš, ali i u Čačku, Šapcu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Zaječaru, Sremskoj Mitrovici, Leskovcu i Kikindi. Njima će stručnjaci redovno odlaziti u posete porodicama i deci.

“Takve posete omogućavaju da sva deca dobiju podršku i priliku za učenje, jer je porodično okruženje najprirodnije za svako dete, a roditelji se tako osnažuju da se oslanjanju na sopstvene snage i mogućnosti.

 

U  Užicu, Pirotu, Valjevu, Smederevu, Boru i Jagodini planiramo da formiramo nove timove koji će raditi sa decom i porodicama kojima je potrebna podrška i tako omogućimo da sva deca imaju jednake mogućnosti za napredovanje”, najavljuju u ovoj organizacijij.

Svake godine, hiljade dece u Srbiji se suočava sa razvojnim izazovima, a podrška koja im je potrebna često dolazi kasno ili nedostaje. Prema podacima UNICEF-a, oko 60.000 dece predškolskog uzrasta zahteva podršku kako bi prevazišla razvojne rizike, smetnje i teškoće.

Foto: UNICEF Srbija/2017/Vaš

Kašnjenje u razvoju često nije prepoznato na vreme, što dovodi do gubitka dragocenog vremena dok porodice tragaju za odgovarajućom podrškom. Ključno je da deca sa razvojnim rizicima dobiju podršku na vreme, jer se blagovremenim uključivanjem u programe rane intervencije može nadoknaditi većina razvojnih kašnjenja i omogućiti deci da sustignu svoje vršnjake pre polaska u školu.

“Kada ste roditelj deteta sa autizmom ili nekom drugom razvojnom poteškoćom, vrlo često nailazite na osudu okoline. Kada nas je pedijatar uputio na Razvojno savetovalište, već smo znali da postoji mogućnost dijagnoze autizma, ali smo se nekako nadali da nije. Baš tu u Razvojnom savetovalištu je bilo naše najsigurnije mesto… Prvi put smo dobili podršku van porodice, slobodu da bude svoje, priliku da uči i razvija se svojim tempom”, podelila je svoje iskustvo Biljana Vasković, majka dečaka sa poremećajem iz spektra autizma.

Uspeh usluga rane intervencije zavisi od podrške različitih stručnjaka, uključujući pedijatre, psihologe, logopede, defektologe i socijalne radnike. Ove usluge ne samo da pružaju podršku deci, već i roditeljima pružaju obuke o tome kako da podrže razvoj svoje dece i nositi se sa izazovnim situacijama.

UNICEF, u saradnji sa relevantnim ministarstvima, radi na proširenju mreže Razvojnih savetovališta širom zemlje. Prošle godine, podršku je dobilo 3.360 dece, a razvojna savetovališta su opremljena i osposobljena za rad na terenu u 19 gradova i opština.

UNICEF poziva građane i kompanije da podrže ovu akciju donacijom na žiro račun. Sredstva će biti korišćena za nabavku opreme, tehnologije i vozila kako bi se obezbedila podrška deci sa razvojnim teškoćama i smetnjama.

Uz podršku UNICEF-a i angažovanje šire zajednice, moguće je pružiti deci sa razvojnim izazovima priliku da ostvare svoj puni potencijal i postignu uspeh u životu.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas