U prepunoj sali Niškog kulturnog centra održana je promocija romana „Kraj vremena“ autora Vladimira Vučkovića, koja je privukla mnoge ljubitelje književnosti i istoričare, svedočeći o značaju ovog dela. Uz samog autora, o knjizi su govorili i prof. dr Aleksandar Jerkov i pisac Slaviša Pavlović, dajući dubok i analitički uvid u Vučkovićevu knjigu.
Autor romana, Vladimir Vučković, istakao je značaj prikazivanja svakodnevnog života u ratnim vremenima. Njegov fokus bio je na pojedincima, posebno ženama, koje su nosile ogroman teret tokom Drugog svetskog rata.
„Roman je rezultat moje želje da prikažem kako su obični ljudi podnosili teret rata. To nije samo priča o frontovima, već o onima koji su kod kuće morali da se bore za opstanak. Žene su bile stub porodice, iako su bile među najranjivijima. Njihova snaga i izdržljivost u najtežim trenucima nikada ne smeju biti zaboravljeni“, rekao je Vučković, izazivajući emotivne reakcije među publikom.
Prof. dr Aleksandar Jerkov je naglasio kako Vučković uspeva da uravnoteži fikciju sa istorijskim činjenicama, otkrivajući manje poznate aspekte Drugog svetskog rata.
„Ovo nije samo roman, ovo je kritički osvrt na rat i njegov uticaj na geopolitičke odnose. Vučković nam donosi novu perspektivu, pokazujući kako su velike sile manipulisale sudbinama malih naroda. Njegov pristup je pažljivo istražen i detaljno predstavljen, a likovi nose složenost ljudskih odnosa u ratnim vremenima. To je roman o ljudskim slabostima, hrabrosti, i borbi da se sačuva ljudskost“, istakao je Jerkov, pozivajući čitaoce da se dublje zamisle o istoriji koju smo nasledili.
Slaviša Pavlović, poznat po svojim špijunskim romanima, pohvalio je Vučkovića za vešto oslikavanje obaveštajnih mreža i geopolitičkog značaja Niša. On je istakao da je ovaj roman spoj istorije i trilera, koji će zadržati pažnju čitalaca do samog kraja.
„Niš je u Drugom svetskom ratu bio geostrateški ključan, i Vučković to vrlo dobro zna. On prikazuje kako su špijuni, tajne organizacije i političke intrige oblikovali ratnu sudbinu ovog grada. Njegova pažnja prema detaljima i istraživački pristup donose verodostojan prikaz tog turbulentnog vremena“, rekao je Pavlović.
Vučković je tokom promocije privukao pažnju publike kada se osvrnuo na bogatu istoriju Niša i poručio da je ovaj grad uvek imao važnu ulogu u regionalnoj i svetskoj istoriji.
„Niš, kao grad svetske kulturne baštine, od prvih naseobina preko Rimljana, Vizantije, Srednjevekovne Srbije, Osmanskog carstva, pa sve do Kneževine i Kraljevine Srbije, igrao je ključnu ulogu u istoriji regiona. Srbija je postala ozbiljna balkanska država tek kada je oslobodila i prisajedinila Niš. Ovaj grad je oduvek bio kapija ka Jugu, Staroj Srbiji i Mediteranu, a njegov strateški položaj bio je presudan u mnogim važnim istorijskim događajima. Čak i tokom Drugog svetskog rata, Niš je bio značajna meta velikih sila – i Rajha i saveznika“, rekao je Vučković, što je izazvalo veliki aplauz prisutnih.
Prisutne je prijatno iznenadilo i prisustvo gradonačelnika Niša sa suprugom, kao i većnice za kulturu Grada Niša. Dokaz da kultura spaja različite pokazalo je i prisusvo profesorke i odbornice Skupštine Grada Niša Tamare Milenković Kerković.