Dok se svet priprema za obeležavanje najsvetijih hrišćanskih praznika, Veliki četvrtak donosi sa sobom duboke duhovne obrede i raznovrsne običaje koji odražavaju značaj ovog dana u pravoslavnoj tradiciji.
Veliki četvrtak je dan posvećen sećanju na Tajnu večeru Isusa Hrista i apostola, kada je ustanovljena Sveta tajna pričešća. Na večernjem bogosluženju u crkvama širom sveta, čita se dvanaest Jevanđelja koja opisuju stradanje Gospoda Isusa Hrista.
Učenici su se zajedno sa Isusom okupili na Tajnoj večeri, gde je Isus simbolično podelio hleb i vino kao svoje telo i krv, ustanovivši tako Sveto pričešće. Takođe, Isus je izveo čin pranja nogu apostolima, pokazujući im primerom služenja jedni drugima.
Na ovaj dan, u skladu sa tradicijom, dozvoljeno je korišćenje ulja i vina, kao simbola obeležavanja ovog važnog dana. U getsimanskom vrtu, Isus je izgovorio čudesnu molitvu pripremajući se za stradanja koja su mu predstoje.
Veliki četvrtak se završava sa prelaskom na Tepala, gde se umesto zvona koja simbolizuju radost, najavljuju bogosluženja. Ovaj dan se takođe pamti kao dan izdaje, kada je Juda predao Hrista vojnicima, što označava početak Velike nedelje.
U duhu pokajanja i opraštanja, smatra se da se na Veliki četvrtak opraštaju grehovi čak i najvećim grešnicima. Svako dobročinstvo prema siromašnima beleži se kao vrlina na nebu.
Verovanja i običaji
Pored duhovnih obreda, Veliki četvrtak je obogaćen raznovrsnim običajima širom sveta. U nekim delovima, već počinje farbanje uskršnjih jaja, dok se u manastiru Tronoši pali velika sveća od čistog voska koja gori čitave godine.
U nekim krajevima, Veliki četvrtak se slavi kao slava orača, dok se kod drugih pravoslavnih naroda vezuje za bojenje uskršnjih jaja ili obrede prečišćavanja vode.
Neki od najstarijih običaja uključuju detaljno čišćenje kuće i kupanje, verujući da to donosi lepotu i zdravlje. Nakon Velikog četvrtka, pa sve do Uskrsa, tradicija nalaže da se ne čisti u kući.
Veliki četvrtak, sa svojim dubokim duhovnim značenjem i raznolikim običajima, predstavlja važan deo hrišćanske tradicije koji podseća na važnost vere, opraštanja i služenja jedni drugima.
Raspored bogosluženja
Duševna priprema za Vaskrs: Raspored službi u Sabornom hramu