U hladu 32 stepena, pisale su Narodne novine 6. jula 1978. godine. Već u prvoj sedmici meseca, prave letnje žege zahvatile su čitav niški region i jugoistočnu Srbiju, gde je temperatura prelazila 30 stepeni Celzijusa.
Meteorološka stanica “Jovan Cvetković” u Nišu izvestila je tada da se živa popela do 32 stepena u periodu između 13 i 14 časova.
“I u drugim gradovima su vladale prave žege, bilo je preko 31 stepen u hladu. Vrućinu je pomalo ublažavao blagi povetarac, brzine od 3 do 4 metra u sekundi”, navode Narodne novine.
Danas: Ekstremne temperature postaju učestalije
Današnja situacija je drastično drugačija. Srbiju i zemlje regiona već danima pogađaju vreli dani i tropske noći sa temperaturama koje dosežu čak do 40 stepeni Celzijusa. Klima uređaji rade bez prestanka, a na snazi su upozorenja zbog ekstremno visokih temperatura.
Klimatske promene i budućnost
Klimatolozi predviđaju da će toplotni talasi biti sve učestaliji i intenzivniji tokom leta u budućnosti. Klimatske promene ubrzavaju pojavu ekstremnih vremenskih uslova, što se jasno vidi u poređenju sa vrućinama zabeleženim pre nekoliko decenija.
Dok su leta 1978. godine bila vrela, današnji vremenski uslovi pokazuju kako se klima menja i kako se svet suočava sa sve većim izazovima u pogledu održavanja zdravlja i sigurnosti stanovništva.
Ekstremne temperature, koje su nekada bile retkost, postaju nova normalnost. Građani su pozvani da preduzmu mere predostrožnosti kako bi se zaštitili od negativnih efekata visokih temperatura, dok stručnjaci nastavljaju da istražuju načine za ublažavanje klimatskih promena i prilagođavanje novim uslovima.