Plan izgradnje vetroparka „Bradarac“ u aleksinačkim selima pokrenuo je važna pitanja o isplativosti i posledicama ovakvog projekta. Meteorolog Zoran Vasiljević iz Udruženja „Nišlije da se pitaju“, upozorava da merenja pravca i brzine vetra, neophodna za procenu ekonomske opravdanosti, nisu sprovedena.
Na površini od 2.467 hektara planirano je postavljanje 40 vetroturbina, a javni uvid u Plan detaljne regulacije traje do 20. aprila. Kompanija, koja stoji iza projekta, tvrdi da su dugogodišnja osmatranja pokazala povoljne uslove za iskorišćavanje energije vetra. Međutim, Vasiljević demantuje ove navode.
„Da bi se procenila isplativost korišćenja vetra za proizvodnju električne energije, neophodno je sprovesti merenja pravca i brzine vetra na različitim visinama – od 10 do 300 metara iznad tla. Ta merenja moraju trajati najmanje godinu dana, a optimalno bi bilo od tri do pet godina. Na predmetnoj lokaciji takva merenja nisu sprovedena, što znači da su tvrdnje investitora neutemeljene“, ističe Vasiljević.
On naglašava da je jedini deo Srbije gde je korišćenje vetra ekonomski isplativo – područje Južnog Banata. Projekti poput ovog kod Aleksinca, prema njegovim rečima, donose korist samo subvencionisanim investitorima, dok će gubitke snositi država i građani.
„Država Srbija će višestruko nadoknaditi svu potencijalnu neisplativost kroz cenu otkupljene ‘zelene energije’, pa će investitor na kraju zaraditi, dok će država i narod biti na gubitku. “
Pored ekonomske isplativosti, Vasiljević upozorava i na ekološke posledice: „Planirana površina vetroparka je skoro 25 kvadratnih kilometara, a posledice po životnu sredinu su ogromne.“