Danijel Ališanović je svakog četvrta dolazi na kultno mesto Zajde Badža zato što veruje da se tu dešavaju čuda i ispunjavaju želje. Kaže proverio je više puta i uvek je uspelo. Želje su se ostvarile, a to svedoče i mnogi drugi koji se kod zidina Niške tvrđave kod Beogradske kapije klanjaju svetiteljki u koju veruju. Danijel sa njegovom porodicom i godinama unazad održava ovo mesto. Srećan je kaže što će ono ostati tu gde jeste i nakon rekonstrukcije novog parka.
“Zade Badža je bila žena koja je služila Turcima. Jednog dana je nestala, a na mestu gde je svetilište pronađena je samo njena papuča. Zato je ovo mesto proglašeno svetim”, objašnjava nam Danijel.
On veruje, a veruju i njegovi sunarodnici, ali i Srbi koji ovde pale sveće i to isključivo bele.
“Ovo je multietničko mesto u koje dolaze i Srbi i Romi, pale sveće i mole se isključivo za zdravlje. A zašto bele sveće to ne mogu da vam kažem. Tako su radili naši preci, tako radimo i mi. Tradicija se prenosi sa kolena na koleno”, iskren je Danijel.
Želje mu se ostvaruju, ali on ipak iznova pali sveću.
“U da. Ispunjavaju se želje i dešavaju se čuda. To nam govore ljudi koji su bili pa su se ponovo vratili”, kazao je Danijel.
Kultno mesto Zejde Badža je sve do kraja 19. veka bilo ekskluzivno kultno mesto niških Turaka, a sa oslobađanjem Niša od istih, Zejde Badža se formira kao osobeno islamsko-hrišćansko svetilište, sa Romima kao isključivim naslednicima legende o Zajdi Badži. Danas ovo mesto posećuju, poštuju i slave svi Romi bez obzira na pretke, konfesionalno poreklo, aktuelnu veroispovest ili religiozni status. Romi na primeru poštovanja i očuvanja kultnog mesta Zajde Badže na najbolji način prezentuju izvorno viševekovno iskustvo života u multietničkim i viševerskim društvima.
Ko je bila Zajde Badža?
“Devojčica Romkinja otišla je u Istanbul da donese alvu svom gospodaru koji je bio na samrti. Na povratku u Tvrđavu, hodala je po Nišavi, a kada je došla na ovo mesto – izdigla se i poletela ka nebu. U tom trenutku joj je jedna nanula pala ovde i dosta dugo je četvrtkom izbijala svetlost iz zemlje ka nebu gde je poletela”, prepričavaju Romi jednu verziju legende o nastanku Zajde Badže.
Drugu je zapisao turski putopisac Evlija Čelebija u 16. veku. Prema tom zapisu, turska devojčica izgubila je život na zidini niške Tvrđave. U znak sećanja na nju, Turci su taj deo zida posećivali, čuvali i poštovali.
Svetilište i legenda o Zajde Badža sve je interesantnije turistima. Zato će odmah pored biti postavljena tabla na kojoj će pisati priča o njoj za koju će saznati i turisti koji kada dođu u naš grad prvo posete Nišku tvrđavu.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram