Početna » Bojanić: Šta je ova vlast pozitivno uradila po pitanju srpske istorije i kulture sećanja i gde još treba da se fokusira i na tome radi

Bojanić: Šta je ova vlast pozitivno uradila po pitanju srpske istorije i kulture sećanja i gde još treba da se fokusira i na tome radi

Autor: Đorđe Bojanić, glavni urednik sajta Srpska istorija

0

OBELEŽAVANJE DATUMA (koje nismo obeležavali ili nismo smeli)

*Po prvi put obeležavamo Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, 15. septembra. Zastava je simbol naše pobede, naš ponos i naš bedem. Gde se vije srpska zastava tu je i srpstvo. Dan za ponos, koji nismo imali.

*Obeležavanje NATO AGRESIJE na državnom nivou i u školama 24.marta.

*Obeležavanje godišnjice bitke na KOŠARAMA 9. aprila.

*Obeležavanje POGROMA (stradanje Srba na Kosmetu od strane šiptara, koji se desio 17. marta 2004.god) na državnom nivou i u školama 17. marta.

*Obeležavanje Krvavog februara u Bojniku 1942. koji su počinili bugarski fašisti 17. februara 1942. godine nad nedužnim Srbima civilima sela Bojnika i Dragovca.

*Obeležavanje stradanja Srba od komunista u Lisičjiem potoku, postalo Spomen park (memorijalni kompleks). Prvi spomenik žrtvama komunističkog terora nad Srbima.

*Posle više od jednog veka tek 2021.god smo uspeli da organizujemo prvi KRSNI HOD DO DUBOKE DOLINE U SURDULICI, do mesto strašnog stradalništva srbskog naroda od strane bugarskih okupatora u Prvom svetskom ratu, gde je na zverski način ubijeno preko 4.000 Srba, a razlog je poznat samo bugarskim fašistima! Od tada se ovaj događaj obeležava svake godine.

*Po prvi put ove godine posle Drugog svetskog rata, uz prisustvo visokih crkvenih velikodostojnika i Vojske Srbije, na Starom niškom groblju, odata je državna počast legendarnom četničkom vojvodi Đorđu Ristiću Skopljančetu (1879-1911).

*Posle punih 80 godina, ove godine u Vladičinom Hanu otkrili smo Spomen ploču posvećenu zverski ubijenim tetovskim Srbima. Njih su bugarski okupatori oktobra 1943. uhapsili i povezane transportovali od Skoplja do male varoši na ušću reke Vrle u Južnu Moravu, da bi ih u toku noći između 31. oktobra i 1. novembra, u podrumu nekadašnje zgrade Sreskog načelstva svirepo likvidirali.

*Otvorena spomen – soba „Kosmetske žrtve – junaci otadžbine – heroji Košara“ u Nišu.

*Tribine ,,Istina o Račku 1999.god“.

I još mnogo drugih događaja (skupova, izložbi, tribina, predavanja), pokušao sam da navedem deo… što je svakako za pohvalu.

ULICE I BULEVARI (koje nismo smeli da imamo)

Nazivi ulica koje nismo imali decenijama (ono što nismo mogli ni da zamislimo da može da se ostvari):

*Ulica Jasenovačkih žrtava u Beogradu i Nišu.

*Ulica Blagoja Jovovića u Beogradu i Nišu.

*Bulevar Košare u Nišu.

*Ulica Milunke Savić u Beogradu i Nišu.

*Ulica Dragutina Matića (Oko sokolovo) u Beogradu, Nišu i Ćupriji.

*Po prvi put najmlađi kaplar na svetu Momčilo Gavrić dobio je ulicu u Loznici.

(verovatno da i u drugim gradovima postoje ove ulice)

MURALI

*U gradovima širim Srbije počeli su da niču murali nadahnuti Srpskom istorijom i junacima (Knez Lazar, Mišić, Putnik, Stepa, Bojović, Princip, Kosovski boj, Draža, Milunka Savić, Oko sokolovo, Momčilo Gavrić, gen. Lazarević srpske trobijke, KAD SE VOJSKA NA KOSOVU VRATI…) koje više niko ne briše i skrnavi.

FILMOVI (koje nismo imali)

*Filmovi od nscionalnog značaja:

,,Dara iz Jasenovca”, ,,Ratne priče sa Košara”, ,,Petar I”, ,,Veliki rat”, ,,Aleksandar od Jugoslavije”, ,,HEROJI HALIJARDA”, ..OLUJA“, ,,BALKANSKA MEĐA“ i drugi.

Dokumentarni film ,,NATO AGRESIJA 1999. KOŠARE” u režiji Đorđa Bojanića i đakona Dejana Jovanovića je odobren od ZAVODA ZA UNAPREĐIVANJE OBRAZOVANJA I VASPITANJA, i biće deo obrazovnog programa za osnovne i srednje škole, po prvi put od 1999. god.

ŠKOLSKI PROGRAM

*Konačno za Košare i Paštrik našlo se mesta u udžbenicima istorije. Što je stvarno za pohvalu. Kao i odobreni film ,,KOŠARE“.

KULTURNI ISTORIJSKI SPOMENICI (koje nismo imali)

*Danas imamo i istorijska obeležja iz naše bogate srpske istorije i tradicije, koja nismo smeli da imamo decenijama (da nekoga ne bismo povredili), kao što su spomenici Stefanu Nemanji, despotu Stefanu Lazareviću, Milunki Savić, u Beogradu, tako grandiozni i veličanstveni, poput naše srpske istorije.

*Posle toliko decenija prvi put u Beogradu je otvoren Muzej generala Draže Dagoljuba Mihailovića.

*Kružni tok u Ćupriji, kod ulaza sa autoputa krasi ogroman spomenik kneza Lazara Hrebeljanovića, kao onaj u Kosovskoj Mitrovici.

*Rekonstruisana je kuća koja je bila u korovu Dragutina Matića (Oko sokolovo), sada je to mali Muzej.

*Danas imamo i spomenik u Loznici Momčilu Gavriću, najmlađem kaplaru na svetu.

*Posle više od jednog veka prošle godine Srbija je podigla spomenik oslobodiocu Kosova i Metohije, slavnom srpskom đeneralu Božidaru Boži Jankoviću.

*Memorialnu spomen-sobu posvećenu Milunki Savić, dobili smo u Jošaničkoj Banji koja je otvorena 2020.godine, a odlikuje je multimedijalna postavka… to je velika sramota da ta obeležja nismo imali do sada.

*U Hramu Svetog Vasilije Ostroški u Nišu izgrađena je prva kripta stradalim junacima u ratovima 1998.-2003.

*U Muzej Kopnene vojske u Nišu, jedinstveno i profesionalno je satkana celokupna istorija Srpskog naroda, impresivno, očaravajuće, urađeno je ono na šta se čekalo decenijama, ono što Srbija nije imala do sada, celokupna Srpska istorija na jednom mestu. Zahvaljujući generalu Milosavu Simoviću.

*Konačno posle toliko vekova u Miščićima, rodnom mestu Svetog Save gradi se prelep hram posvećen Svetom Savi.

*Sada imamo i Muzej Nikole Tesle.

*Obnavljanje i izgradnja mnogih manastira i crkvi.

*Po prvi put posle toliko godina, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić pokreće inicijativu: Izmeštanje Kuće cveća i pokušaj da se konačno raskrsti s komunizmom.

*Toga ima još, ovo je samo deo, svakako je za pohvalu. Decenije su morale da prođu da se sve ovo pokrene i ostvari.

PREPORUKA (sramota je što ovo još nemamo i što ne reagujemo)

Šta bi trebalo da se što pre uradi:

*Da se spreči umanjivanje broja srpskih žrtava stradalih u NDH od strane hrvata/ ustaša.

*Da udžbenici iz istorije, srpskog jezika i geografije budu jedinstveni za celu državu i da ih štampa država.

*Da se u udžbenicima istorije uvrsti tematska celina ,,Stradanje Srba u 20. veku“.

*Da izgradimo mauzolej za sve srpske stradalnike u 20.veku.

*Da usvojimo naziv za genovid nad Srbima u NDH, kao što imaju jevreji, romi i jermeni.

*Da izglasamo rezoluciju u parlamentu o genocidu nad Srbima u NDH.

*Potrebna nam je nacionalna strategija i nacionalni okvir kao nekada ,,NAČERTANIJE”.

Ako to sprovedemo i realizujemo, bićemo nesalomljivi… imaćemo jasno izgrađene svoje crvene linije preko kojih niko neće moći da pređe.


Priredio Đorđe Bojanić, glavni urednik sajta Srpska istorija

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas