Na obali Južne Morave, između Novog sela i Mramora, na oko 500 metara od prvih kuća, krenulo je uklanjanje velike deponije. Četvrtu godinu zaredom Mnistarstvo zaštite životne sredine obezbedilo je značajna sredstva za ove namene. Ovaj put izdvojeno je šest miliona dinara, dok je sufinansiranje grada milion i po dinara.
Uklanjamo tri i po tone otpada sa četiri lokacije, od čega se tri nalaze na teritoriji GO Palilula, rekao je Ivan Mihajlović direktor JKP Mediana.
“Mnogo toga smo uradili na prevenciji stvaranja divljih deponija. Pre svega otvorili smo tri reciklažna dvorišta, uveli smo sva sela u redovan sistem odvoza, postavljamo nove posude širom grada, ali nažalost, ovakve pojave i ponašanje nesavesnih građana nije za pohvalu“.
U Nišu je do sada očišćeno 19 deponija.
“Očistićemo ovu lokaciju kako više ne bi smetala građanima. Naš zajednički zadak je da se potrudimo kako bi sačuvali jednom očišćene lokacije. Država će nastaviti da osluškuje potrebe građana i čistićemo po prioritetu deponije koje im najviše smetaju. Tokom tri prethodne godine očistili smo oko 900 divljih deponija u 72 grada i opštine, a kada se završe projekti u 2024, biće ih očišćeno ukupno 1.119. Građani su naši najvažniji partneri i samo ako podržavamo jedni druge danas, možemo od našeg Niša i naše Srbije da napravimo zelenije mesto sutra”, kazala je Irena Vujović potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine.
Rešavanje problema divljih deponija deo je šireg plana rešavanja jednog od najvećih ekoloških problema u Srbiji – a to je neadekvatno upravljanje otpadom. Za ove namene obezbeđena su značajna sredstva za izgradnju modernih regionalnih centara za upravljanje otpadom koji su preduslov da nesanitarne budu zatvorene a divlje deponije očišćene.
Plan je da se u narednih nekoliko godina izgradi devet regionalnih centara gde će se otpad tretirati na najsavremeniji način. Krajnji cilj je Srbija bez divljih deponija.