Nakon velike havarije na magistralnom cevovodu koji snabdeva Aleksinac vodom iz akumulacije Bovan, stanovnici ovog grada i okolnih sela ostali su bez vode.
Oko 11.000 domaćinstava, odnosno 30.000 ljudi, trenutno se suočava sa ozbiljnim problemom zbog prekida u snabdevanju, a opštinski Krizni štab je proglasio vanredno stanje.
Zbog složenosti kvara, još uvek nije poznato kada će biti otklonjen. U međuvremenu, opština je, u saradnji sa Crvenim krstom, obezbedila deset cisterni koje će stalno dopunjavati JKP “Vodovod i kanalizacija”.
“Prioritet u distribuciji vode imaju bolnica, Gerontološki centar, i druge ustanove od vitalnog značaja, dok se od građana očekuje da što više smanje potrošnju kako bi se izbeglo dalje pogoršanje situacije”, saopštili su.
Direktor JKP “Vodovod i kanalizacija”, Darko Filipović, izjavio je da je do havarije došlo u subotu, kada je kod Subotinca pukao cevovod koji dovodi vodu sa Bovna u fabriku za preradu vode. Problem je dodatno komplikovan time što je deo cevovoda koji je potreban za popravku specifičan i mora da se nabavi iz Beograda, što može potrajati do 15 dana.
Posle tri dana u Aleksincu je uspostavljeno vodosnabdevanje. Voda još nije stigla do svih potrošača, ali dobiće je u toku dana, kaže za RTS predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević.
“Potrošači su dobili za sada tehničku vodu, potrebno je da je tri puta uzorkuje i analizira Institut za javno zdravlje Niš i potvrdi njenu ispravnost za piće.”
Pijaćom vodom Aleksinčani se i dalje snabdevaju iz pet cisterni kamiona koji kruže, a danas će stići i 10 stacionarnih cisterni
Građani nestrpljivi, a cisterne ne mogu da pokriju potrebe
Iako se pet cisterni već nalazi na terenu, to nije dovoljno da zadovolji potrebe svih stanovnika. Voda se brzo troši, a građani su već počeli da izražavaju nezadovoljstvo zbog neizvesnosti oko rešavanja problema.
Opštinske vlasti su apelovale na sve ustanove i firme da redukuju radno vreme i broj zaposlenih kako bi se izbeglo izbijanje zaraze, s obzirom na to da je grad već 48 sati bez vode.
Aleksinački vodosistem, izgrađen pre više od 45 godina, pokazao je slabosti koje sada zahtevaju hitne i temeljne popravke kako bi se izbegle slične situacije u budućnosti.