Početna » Novo groblje Niš i jezero Buljanka: Mesta masovnog stradanja ptica zbog strujnih udara

Novo groblje Niš i jezero Buljanka: Mesta masovnog stradanja ptica zbog strujnih udara

0

U Srbiji je zabeleženo novo tragično stradanje ptica, pri čemu je najmanje 41 bela roda izgubila život usled strujnog udara. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je da su ornitolozi pronašli najmanje 56 stradalih ptica na dva ključna lokaliteta: u blizini jezera Buljanka u Paraćinu i ponovo na Novom groblju u Nišu. Oba lokaliteta su već godinama poznata kao mesta masovnog stradanja ptica zbog strujnih udara.

Ove godine, kada se širom Srbije sprovodi 8. Međunarodni popis belih roda, opet je zabeleženo masovno uginuće ptica. Na lokalitetu u blizini jezera Buljanka, ornitolozi su gotovo svake godine pronalazili leševe ptica ispod srednjenaponskih stubova dalekovoda. Tako je 2019. godine pronađeno 134 leša, među kojima su se nalazile bele rode, mišari, vetruške, gavranovi, sive vrane, čavke i čvorci.

Uprkos brojnim apelima DZPPS-a nadležnim institucijama, situacija se ove godine ponovila. Ornitolog Nikola Nedeljković je pronašao 30 leševa belih roda i 9 ptica iz porodice vrana. Budući da teren još uvek nije potpuno pregledan, stvaran broj stradalih ptica je verovatno mnogo veći.

Slična situacija je zabeležena i na Novom groblju u Nišu, gde je Slobodan Marković pronašao 11 belih roda i 7 ptica iz porodice vrana. Prošle godine, na istom mestu, pronađeno je 8 roda, 4 gačca i jedna svraka. U oba slučaja, prisustvo deponija u blizini predstavlja dodatnu opasnost za ptice koje često koriste stubove dalekovoda za odmor tokom migracija.

Stradanje ptica ne samo da uzrokuje uznemirenje javnosti već može dovesti i do prekida isporuke električne energije, što uzrokuje ekonomsku štetu domaćinstvima i privredi. DZPPS apeluje na nadležne institucije, posebno na Elektrodistribuciju Srbije, da hitno reše ovaj problem. Potrebno je izolovati stubove dalekovoda i zameniti opasne elemente sigurnijim, kao što je praksa u mnogim evropskim zemljama, kako bi se zaštitile ove strogo zaštićene vrste ptica i sprečile slične tragedije u budućnosti.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas