U Nišu je danas obeležen Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji je ustanovljen u znak sećanja na proboj Solunskog fronta 1918. godine. Ovaj dan postao je simbol srpskog jedinstva i hrabrosti, te su građani iz svih krajeva zemlje i okoline došli da prisustvuju manifestaciji koja se održava na centralnom gradskom trgu.
Program je započeo intoniranjem himne Republike Srbije, a svečani ton je nastavljen nastupima horova, folklornih ansambala i muzičara iz južne Srbije, koji su izveli tradicionalne pesme na izvornim instrumentima. Osim kulturnog programa, posebnu pažnju privukao je deo posvećen srpskoj tradiciji gostoprimstva, gde su učesnici manifestacije održali zdravicu u čast svih okupljenih građana i gostiju.
Organizatori manifestacije, Grad Niš, Kancelarija za mlade i Ansambl narodnih igara i pesama „Mozaik“, uz podršku Ministarstva kulture i Udruženja koreografa Srbije, pripremili su bogat program kojim se neguje kulturno-istorijsko nasleđe i sećanje na događaje koji su oblikovali srpsku istoriju.
Gradonačelnik Niša, Dragoslav Pavlović, održao je dirljiv govor u kojem je evocirao sećanja na proboj Solunskog fronta i značaj tog trenutka za istoriju srpskog naroda.
“Jednom je neko rekao: ‘Srećni su narodi čija je istorija dosadna.’ Naša istorija bila je prava epopeja, teška i veličanstvena. Mi smo potomci junaka sa Kajmakčalana, Kolubare, Dobrog Polja… Naši preci su nas zadužili, i danas, kao i tada, srpska zastava ostaje simbol slobode i jedinstva“, istakao je Pavlović.
Ovaj dan, kako je gradonačelnik naglasio, nije samo prilika da se prisetimo prošlosti, već i da se ujedinimo u očuvanju vrednosti koje nas povezuju.
„Danas slavimo srpsku zastavu, lepšu od svih! Ona je simbol hrabrosti naših predaka, ali i naše moralne obaveze da čuvamo njenu čast i dostojanstvo.
Davne 1911. kralj Petar I Karađorđević u amanet predao je srpskom vojniku zastavu. Našem seljaku tvrdom na muci, skromnom, gordom i nesalomivom gospodaru svojih njiva. U gunju i opancima, jak kao muka težaka, on je kraljevu zastavu poput relikvije nosio u balkanskim ratovima i tokom Prvog svetskog rata. Zato svaki Srbin treba da zna, da u istoriji modernog ratovanja jedino srpska zastava nikada nije bila porobljena! Barjaktari su umirali, zastava je nastavljala da živi!”
Dan srpskog jedinstva posebno je važan jer kroz kulturu i tradiciju prenosi poruku o zajedništvu naroda sa obe strane Drine. Marjan Zdravković, predstavnik Ansambla narodnih igara i pesama „Mozaik“, istakao je značaj očuvanja kulturne baštine.
„Naša tradicija je ono po čemu smo prepoznatljivi. Kao član Udruženja koreografa Srbije, ponosan sam što već tri godine na ovaj dan u svim gradovima organizujemo proslavu tradicije. To je ono što nas pokazuje i veliča.“
Proboj Solunskog fronta jedan je od ključnih događaja u srpskoj istoriji, kada su srpske trupe, zajedno sa saveznicima, oslobodile teritoriju koja je označila kraj Velikog rata. Naši preci, odani zastavi i slobodi, pokazali su neustrašivost i odlučnost, što nas i danas inspiriše da negujemo vrednosti koje su oni ostavili u amanet.
Gradonačelnik je takođe podsetio na istorijski kontekst ovog događaja, a posebno istakao hrabrost srpskog vojnika.
„U trenutku kada je sve delovalo izgubljeno, srpski vojnik nije odustao. Povlačenje preko Albanije i stradanje na Krfu ostaje zapamćeno kao simbol neuništivog duha. To je nešto što moramo da pamtimo i da prenosimo budućim generacijama.“
Dan srpskog jedinstva u Nišu odražava snagu zajedništva i povezanosti koje se neguju kroz kulturnu baštinu. Upravo kroz te vrednosti, srpski narod nastavlja da jača svoj identitet i ponosno nosi zastavu slobode.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram