Dr Dragan Milić predstavio je danas „Pokret za decentralizaciju Srbije“ (PODES) i najavio učešće na sledećim parlamentarnim izborima. Osnovni ciljevi pokreta su decentralizacija, departizacija i dekrimininalizacija. Dodaje da je 30 grupa građana i pokreta iz cele Srbije već kontaktiralo Podes s željom da im se priključe u izbornoj trci na republičkom nivou. Podes, prema njegovim rečima, neće sarađivati s političkim strankama pre izbora, ali ostavlja mogućnost saradnje s „pravom opozicijom“ nakon izbora, poučen iskustvom iz lokalnih izbora u Nišu.
„Danas zvanično objavljujemo da PODES kreće sa radom. Sve u vezi sa pokretom možete pronaći na našoj veb stranici www.podes.org.rs,“ izjavio je Milić na konferenciji koju je simbolično počeo u minut do 12.
Milić je istakao da je centralizacija Srbije direktan uzrok mnogih društvenih nejednakosti, uključujući ekonomske, socijalne i regionalne diskriminacije, sa posebnim naglaskom na diskriminaciju dece.
„Zbog centralizacije Srbije, mi imamo diskriminaciju koja se manifestuje u svakoj pori društvenog života. Deca iz Beograda nisu isto tretirana kao deca iz Vranja, Prokuplja, ili Niša. To je jedna od najvećih crnih mrlja ove vlasti“, izjavio je Milić i upitao: „Zašto odvajate decu?“
Na osnovu toga, Pokret za decentralizaciju će se fokusirati na borbu protiv ove nepravde, zalažući se za ravnomerniji razvoj Srbije, kako bi svi građani imali jednake šanse, bez obzira na to gde žive.
Dr Milić se osvrnuo i na nedavne izbore u Nišu, koji su, prema njegovim rečima, doneli novu nadu za građane ovog grada i šire.
„U Nišu je pobedila opozicija, što nije ništa novo, ali je značajno. Na opštini Medijana, SNS je doživeo brutalan poraz, što je dokaz da je narod želeo nešto drugo. Narod ne može da prevariš. Oni tačno znaju šta se dešava“ ,istakao je Milić.
„Primili smo hiljade pisama i poruka gde nas ljudi iz cele Srbije mole da se aktiviramo i na republičkom nivou. Iako smo inicijalno želeli da delujemo samo na lokalnom nivou, shvatili smo da je bez republičkog nivoa svaka promena na lokalu nemoguća“, dodao je on, ukazujući na to da je odluka o ulasku u političku borbu na nacionalnom nivou bila teška, ali neophodna.
„Ušli smo u kanalizaciju“
Milić je slikovito opisao političko okruženje u kojem će Pokret za decentralizaciju delovati.
„Tokom lokalnih izbora shvatili smo da smo ušli u blato. Sada, ulaskom na republički nivo, ulazimo u kanalizaciju. Svesni smo toga, ali smo odlučili da krenemo jer odgovornost prema biračima nadjačava sve gadosti koje nas čekaju.“
U svojoj kritici aktuelne vlasti, Milić je naglasio da se Srpska napredna stranka (SNS), koja je pre 12 godina bila viđena kao nada za mnoge, sada pretvorila u svoju suprotnost.
„Stranka je postala simbol epske bahatosti i diskriminacije. Nakon 12 godina vlasti, SNS se pretvorila u stranku koja favorizuje bogate i moćne na račun običnog naroda“, istakao je Milić, upozorivši da se bahatost i strah od gubitka funkcija među vladajućim kadrom širi poput epidemije.
Iako je priznao da su tokom vladavine SNS postignuti određeni rezultati, naročito u oblasti infrastrukture, Milić je ukazao na duboku nejednakost koja prati te uspehe.
„Da, bilo je infrastrukturnih projekata, mnogo autoputeva i drugih puteva, i to treba priznati. Ali nakon tih godina stabilnosti, vidimo da se vlast okrenula bahatosti i diskriminaciji“, izjavio je Milić.
Posebno je naglasio neravnopravan tretman vozača iz različitih delova zemlje.
„Niški i kragujevački vozači plaćaju autoput čim promole nos iza naplatne rampe. U Beogradu, međutim, od Čelareva do Pazove ima 60 kilometara puta koje beogradski vozači koriste svakodnevno, a da ne plaćaju putarinu.“
Šta dalje?
Dr Milić je rekao da će borba Pokreta za decentralizaciju biti duga i teška, ali neophodna.
„Nakon izbora u Nišu rodila se nova nada. Nemamo prava da izneverimo ljude koji su glasali za nas. Naša obaveza prema njima nalaže da se borimo za bolju i pravedniju Srbiju, u kojoj će svi građani imati jednake šanse.“
Dragan Milić smatra da je potrebna osoba koja će zaustaviti vladavinu Srpske napredne stranke u Srbiji i „spasiti Srbiju od nestajanja i umiranja“.
„Ako što pre korov ne očistimo, strah me je da ćemo izgubiti državu. Prema nekim modelima, Srbi bi trebali da se ugase negde oko 2107. godine. Ostvariće se proročanstvo Tarabića; očito su znali da će se Srbi skupiti pod jednu šljivu. Međutim, Tarabići nisu rekli gde će ta šljiva biti. Logično je da će se zadnji Srbi okupiti u Beogradu, negde na brdu, i da to bude Dedinje“, ističe Milić.
Smatra da Srbiju treba da čini sedam ravnopravnih regiona, ali i da je potrebno smanjenje broja poslanika u Skupštini Srbije sa 250 na 120 prema proporcionalnom sistemu.
Praksa da o pitanjima od nacionalnog značaja odlučuju građani na nacionalnom referendumu, kao i podrška domaćim firmama, reforma zdravstva, prosvete i obrazovanja, kao i poreskog sistema, podsticaji za poljoprivredu i kulturu, briga o deci, porodici i socijalna davanja, očuvanje prirode i životne sredine, te reforma sudstva i tužilaštva, osnovni su ciljevi za koje će se, kako je istakao Dragan Milić, politički pokret Podes zalagati.
Milić je najavio premestanje sedišta predsednika Republike sa Andrićevog venca u Kragujevac, staru srpsku prestonicu. Planira se smanjenje broja ministarstava u Vladi i ministara na 18. Sedišta ministarstava biće raspoređena tako da u Beogradu ostanu četiri ministarstva, dok će u Novom Sadu i Nišu biti po dva, a preostalih deset u drugim gradovima Srbije, uz poštovanje ravnomerne teritorijalne zastupljenosti.
Takođe, Milić naglašava da je neophodno menjati izborni zakon kako bi se uveo princip neposrednog biranja gradonačelnika, predsednika opštine i načelnika Policijske uprave.
Ovaj pokret, prema rečima Milića, nosi nadu za promenu, ali i odgovornost koju su mu poverili birači.
„Nemamo prava da stanemo sada. Naša borba tek počinje“, zaključio je Milić.