Radovi na izgradnji kanalizacione mreže u naseljima Hum, Čamurlija, Gabrovac i Jelašnica napreduju po planu, dok su radovi na najzahtevnijem delu – postavljanju tri cevovoda ispod Nišave kod mosta u Medoševcu – pri kraju.
Planirano je da se u naredne dve nedelje završi desnoobalni kolektor, čime će otpadne vode sa desne obale Nišave biti preusmerene ka postrojenju za prečišćavanje na levoj obali. Ovo je ključni deo projekta čiji je cilj unapređenje zaštite životne sredine i kvaliteta voda.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je građevinsku dozvolu za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu, a radovi su već započeti.
„Trenutno se radi na prelazu ispod Nišave, gde će se otpadne vode prevesti s desne na levu obalu, odakle će ići direktno u postrojenje za prečišćavanje. U završnoj smo fazi izgradnje, radimo na betonskoj zaštiti cevi, a očekujemo da za dve nedelje kompletiramo ovaj deo posla,” objasnila je Dorjana Nešić, diplomirani građevinski inženjer.
Profesor Dragan Milićević sa Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu pojasnio je da ovakvi sifonski prelazi funkcionišu bez dodatne energije, jer otpadne vode prolaze pod prirodnim pritiskom.
„Sifonski prelazi omogućavaju prelaz otpadnih voda s jedne strane reke na drugu, bez obzira na razliku u nivou. ‘Srbijavode’ zahteva da cevovodi budu na dubini od najmanje jednog metra ispod korita reke, što je dodatno iskomplikovalo proces, ali smo uspeli da rešenje prilagodimo svim tehničkim zahtevima”, istakao je Milićević i dodao da je ovaj kolektor jedinstven zbog tri cevi velikog prečnika.
Ukupna vrednost projekta prečišćavanja otpadnih voda na području Grada Niša iznosi 85 miliona evra. Od toga će 53 miliona evra biti uloženo u izgradnju postrojenja za prečišćavanje, dok je 32 miliona evra opredeljeno za izgradnju kanalizacione mreže dužine 60 kilometara. Projekat, finansiran iz evropskih fondova, ima za cilj da obezbedi preradu vode za 286.000 stanovnika, a završetak radova očekuje se do maja 2026. godine.