Gradonačelnik Niša, Dragoslav Pavlović, izjavio je danas da je tokom protekle nedelje 700 radnika potpisalo sporazum o isplati naknade. Reč je o zaposlenima iz društvenih i državnih preduzeća u stečaju ili onih kod kojih je stečaj u toku.
„Za sada, mogućnost prijave za naknadu i zaključenje sporazuma sa gradom imaju isključivo radnici sa spiskova Agencije za licenciranje stečajnih upravnika“, rekao je Pavlović na konferenciji povodom 100 dana vlasti.
Dodao je da spiskovi, koje je Agencija dostavila, nisu potpuni te da će grad nastaviti pregovore s Ministarstvom privrede i Ministarstvom finansija kako bi se oni dopunili.
„Važno je da dobijemo verodostojne informacije od Privrednog suda kako bismo mogli da nastavimo sa radom“, naglasio je Pavlović i istakao da proces neće biti završen dok svi kojima je potrebna pomoć ne budu obuhvaćeni.
Grad će, prema njegovim rečima, nastaviti pregovore sa Ministarstvom privrede i Ministarstvom finansija kako bi se spiskovi dopunili.
„Važno je da dobijemo verodostojne informacije od privrednih sudova. Samo tako možemo da nastavimo s rešavanjem ovog pitanja. Svaki čovek nam je važan i borimo se za svakog. Ovo nije posao koji se završava brzo, već kontinuiran proces koji će trajati sve dok postoje ljudi kojima je pomoć potrebna“, naglasio je gradonačelnik.
Pojedini radnici nezadovoljni
Program isplate pomoći, koji je Skupština grada usvojila u oktobru, predviđa izdvajanje 2,1 milijarde dinara u četiri godišnje rate za zaposlene koji nisu mogli da naplate svoje plate. Na zvaničnom sajtu grada i u Službenom listu objavljen je spisak od preko 6.200 radnika koji ispunjavaju uslove.
Međutim, Udruženje radnika “Pobeda” izrazilo je nezadovoljstvo, navodeći da neće potpisati sporazum jer zahtevaju isplatu celokupnog iznosa duga odjednom, uključujući i kamate te sudske troškove. Protesti radnika ispred Gradske kuće, koji traju već 15 godina, nastavljeni su svakog petka.
Programom nisu zadovoljni ni naslednici radnika s neisplaćenim platama jer im nije omogućeno da potražuju naknadu, uprkos ostavinskim rešenjima koja uključuju zaostale zarade kao deo nasleđa.