Početna » Krajkovačko jezero: Prirodni raj ili budući izvor pijaće vode? (VIDEO)

Krajkovačko jezero: Prirodni raj ili budući izvor pijaće vode? (VIDEO)

0

Na padinama Malog Jastrepca, na oko 450 metara nadmorske visine, nalazi se Krajkovačko jezero, poznato među lokalnim stanovništvom i kao „Brana.“

Ovo veštačko jezero, nastalo izgradnjom brane na Krajkovačkoj reci, smešteno je svega 2,5 kilometra od sela Krajkovac i 13 kilometara od opštine Merošina. Njegova dužina od 1.600 metara i širina od 600 metara, uz dubinu koja dostiže čak 40 metara, čine ga pravim prirodnim draguljem ovog kraja.

Popularno mesto za odmor

Poslednjih godina Krajkovačko jezero postaje sve popularnije među ljubiteljima prirode, kupačima, pa čak i kamperima. Okruženo gustim hrastovim šumama, sa čistim vazduhom i bistrom vodom, ovo jezero nudi idealne uslove za beg od gradske gužve. Iako ne postoji uređena plaža, posetioci pronalaze mesta za opuštanje uz jezersku obalu. Prema procenama, prosečna temperatura vode u letnjim mesecima iznosi prijatnih 20 stepeni.

„Jezero je pravi raj za ljubitelje prirode i ribolova, a bogatstvo flore i faune dodatno doprinosi njegovoj lepoti. Ptice, ribe, rakovi i divljač u okolnim šumama čine ga jedinstvenim ekosistemom“, navode iz Turističke organizacije Merošina.

Krajkovačko jezero nastalo je sa prvobitnom namenom da obezbedi pijaću vodu za okolna naselja, zbog zagađenja izvora i bunara. Iako je tokom godina postalo turistički biser, njegova osnovna funkcija i dalje ostaje rešavanje problema vodosnabdevanja.

Jezero je nekada bilo dom kalifornijske pastrmke, ali je ispuštanjem vode 2007. godine ova vrsta nestala. Danas u njemu plivaju vrste poput beovice, sunčanice, babuške i šarana, što privlači ribolovce iz svih krajeva.

Foto: TO Merošina

Budućnost Krajkovačkog jezera

Uprkos svom turističkom potencijalu, sudbina Krajkovačkog jezera će se uskoro promeniti. U opštini Merošina planirana je izgradnja fabrike vode koja će koristiti vodu iz jezera za pijaće svrhe.

„Cilj ovog projekta je dugoročno rešavanje problema vodosnabdevanja na teritoriji naše opštine“, objašnjavaju iz Turističke organizacije Merošina.

Ova promena znači da Krajkovačko jezero više neće biti dostupno kao turistička destinacija, već će njegova voda biti prečišćena i distribuirana meštanima. Ovaj projekat izaziva podeljena mišljenja – dok jedni smatraju da je vodosnabdevanje prioritet, drugi žale što će prirodni dragulj prestati da bude dostupno mesto za odmor i rekreaciju.

Krajkovačko jezero, nekadašnje „gorsko oko“ opštine Merošina, tako će u budućnosti služiti kao ključni resurs za osnovne potrebe stanovništva, dok će njegove legende i prirodne lepote ostati u sećanju onih koji su ga posetili.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Turistička organizacija opštine Merošina (@too_merosina)


Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima Opštine Merošina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas