Grad Niš je realizovao dvodnevnu radionicu u okviru projekta „Aktivna zaštita kulturnog nasleđa – Tabula Peutingeriana“, čiji je cilj oživljavanje zapuštenih prostora u Niškoj tvrđavi i njihovo pretvaranje u funkcionalne zone za umetnost, kulturu i lokalni ekonomski razvoj.
Radionica je održana u autentičnim nišama Letnje pozornice, sa druge strane Stambol kapije, koje su same po sebi odličan primer kako se istorijski ambijent može prilagoditi savremenim potrebama. Učesnici su bili predstavnici gradskih i opštinskih institucija, nevladinog sektora, turističkih organizacija, kreativnih industrija i drugih relevantnih aktera.
Ivana Miljanović, projektni menadžer u Gradskoj upravi za lokalni ekonomski razvoj i investicije, istakla je da su učesnici zajednički radili na definisanju kriterijuma za buduće korišćenje prostora kazamata i ateljea u tvrđavi.
„Na radionici je bilo ključno pitanje: da li će ove prostore koristiti umetnici, zanatlije ili predstavnici kreativnih industrija? Kroz zajednički rad i konsultacije, doći ćemo do konkretnih rešenja koja ćemo predstaviti gradu i donosiocima odluka“, kazala je Miljanović.
Projekat obuhvata uređenje i rekonstrukciju prostora sa desne strane Beogradske kapije, ali i obnovu nekadašnjih umetničkih ateljea sa druge strane tvrđave. Sve sa ciljem da se Niška tvrđava ne samo očuva, već i reaktivira kao vitalan deo kulturnog i turističkog identiteta grada.
Nosilac projekta je Grad Niš, a partneri su Regionalna razvojna agencija JUG i opštine Gadžin Han, Merošina i Svrljig. Projekat se realizuje uz podršku Evropske unije kroz program EU PRO Plus, koji sprovodi UNOPS u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije.