Početna » Broj dece obelele od dijabetesa sve veći. Učenici niške OŠ „Sveti Sava“ kroz kvizove i predavanja saznaju više o ovoj bolesti

Broj dece obelele od dijabetesa sve veći. Učenici niške OŠ „Sveti Sava“ kroz kvizove i predavanja saznaju više o ovoj bolesti

0

Iz godine u godinu broj dece obelele od dijabetesa je sve veći, a pored toga je zabrinjavajuće što se ova bolest takođe javlja sve ranije. Iz tog razloga važna je prevencija, korigovanje ishrane i načina života. Važno je i da škole učestvuju u edukaciji, što je danas učinila Osnovna škola „Sveti Sava” u Nišu.

Lekar i specijalizant pedijatrije Aleksandar Marković je na zanimljiv način, kroz kvizove i razgovor sa osnovcima ove škole, prošao kroz to kako se bolest javlja i kako se može sprečiti, sve u cilju da ta deca ne budu deo već zabrinjavajuće statistike, ali i da na svoje drugare, koji već boluju od dijabetesa, ne gledaju drugačije.

„Javlja se sve češće i češće, znači iz godine u godinu imamo povećanje broja obolelih. Mi se trudimo, pa i putem ovakvih zdravstvenih tribina, da delujemo preventivno na to međutim, i dalje se iz godine u godinu javlja sve veći broj. Srbija je zemlja sa velikom pojavom dijabetesa, čak 20 slučaja na 100.000 stanovnika. Zabrinjavajuća činjenica jeste i da se javlja sve češće i kod mlađe dece, znači u periodu od prve do pete godine, a ranije se za dijabetes se vezivalo da je to najčešće se javlja u adolescentnom periodu”, naveo je dr Marković.

On ističe da deca ne prepoznaju lako simptome i ne saopštavaju ih roditeljima, te se svaki treći dijabetes otkriva u stadijumu dijabetesne ketoacidoze. Najčešći simptomi su povećana žeđ, smanjenje telesne mase, učestalo mokrenje, kao i umor, pojašnjava dr Aleksandar Marković.

Po novom protokolu Ministarstva zdravlja, OŠ „Sveti Sava” obučila je bar po jednog nastavniku u svakoj smeni, da može da odgovori na potrebe učenika sa dijabetesom. Do sada su uspešno rešili komplikacije kod učenika sa kojima su se susreli.

„Škola treba biti pripremljena ukoliko dođe do zdravstvenih komplikacija učenika koji su oboleli od dijabetesa. To podrazumeva da postoji stalni nadzor nad učenikom, da postoji prostorija za merenje u kojoj će se moći izmeriti i pratiti stanje učenika, da postoji prostor za čuvanje hrane, ukoliko je to u dogovoru sa roditeljima ili preporuka izabranog pedijatra, da u školi svi zaposleni budu edukovani o pružanju prve pomoći učeniku obolelom od dijabetesa, najmanje dve osobe iz redova nastavničkog veća budu obučene i stručno osposobljene za pružanje prve pomoći”, navodi Suzana Vasić direktorka škole.

 

„Veoma je dobro što škola organizuje ovakav način predavanja i edukacije. Sada sam videla u podacima koliko je u stvari deca oko nas koja su obolela od dijabetesa. Takođe je mnogo jedna lepa rečenica da to nije bolest već stanje i da je bitno da se mnogo lepo edukujemo kako bi ta deca mogla da žive normalno, što ona u stvari i rade. Deca sa dijabetesom mogu apsolutno da rade sve isto kao i druga, mada se zdrava ishrana preporučuje. Svuda oko nas su deca koji su veoma uspešna u sportu, što takođe ukazuje da stanje dijabetesa uopšte ne onemogućava decu da potpuno žive normalnim životom”, rekla je Ljubica Mitić, majka učenice ove škole.

Mnoga deca i dalje nisu upoznata šta predstavlja ova bolest, ali ima i onih koji su se sa njom upoznali što preko članova porodice, a što i preko vršnjaka.

„Imam vršnjake iz odeljenja i neke članove rodbine koji imaju dijabetes. Dijabetes nastaje usled nepravilne ishrane, ona se ne leči, ali ljudi koji je imaju mogu da žive lagodan život uzimajući insulinske preparate. Jako je česta bolest i može da se javlja kako kod dece, tako i kod odraslih”, kaže Jovana, koja ide u sedmi razred.

Njena drugarica Tatjana kaže da voli slatkiše, ali je svesna da treba što manje unositi ugljene hidrate.

„Moj deda boluje od ove bolesti, kao i puno vršnjaka. Treba da unosimo puno masti i proteina, i to je jako bitno, i što manje ugljenih hidrata, koji se nalaze u dosta namirnica. Ja izuzetno volim da jedem slatkiše, i više nego što bi trebalo”, rekla je Tatjana.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas