Početna » Čudesni lekari koji nikada nisu uzeli dinara! Danas slavimo moćne čudotvorce koji štite vaše zdravlje

Čudesni lekari koji nikada nisu uzeli dinara! Danas slavimo moćne čudotvorce koji štite vaše zdravlje

Kozma i Damjan su u narodu simbol zdravlja, pa su naši stari često govorili: "Vatru vare, pa vatru (temperaturu) gase“.

0

Pravoslavni vernici danas obeležavaju praznik Svetih Vrača, Svetog Kozme i Damjana, poznatih kao iscelitelji i besrebrenici. Ova dva sveca su u narodu prepoznata kao zaštitnici zdravlja i čudotvorci, a njihove priče o požrtvovanosti i veri i dalje inspirišu.

Sveti Kozma i Damjan su bili lekari, besrebrenici i čudotvorci. Rođeni su u selu nedaleko od Rima, u vreme vladavine cara Karina, od oca neznabošca i majke hrišćanke. Otac im je umro dok su još bili deca, a majka ih je odgajila u hrišćanskom duhu. Bog im je dao dar isceljenja različitih bolesti, i pošto su taj dar primili besplatno, odlučili su da i sami leče ljude besplatno u ime Isusa Hrista. Zbog toga su ih ljudi nazvali besrebrenicima, što znači lekari koji ne primaju novac. Pridržavali su se Božje zapovesti: „Bespovratno ste dobili, bespovratno i dajte.

Čak i nakon smrti, nastavili su da isceljuju ljude. Priča se da je jednog čoveka, dok je spavao, ubola zmija. Mučen bolovima, on se pred smrt obratio svetim vračevima za pomoć, a oni su ga iscelili.

Hrišćanska tradicija beleži da su imali Božju blagodat da leče ljude i životinje od svih bolesti i tegoba, obično polaganjem ruku. Za svoj trud nikada nisu tražili nagradu, već su tražili od bolesnika samo da veruju u Hrista. Nasledili su veliko imanje koje su milostivo delili siromašnima.

U to vreme, u Rimu je vladao car Karin. Kozmu i Damjana, okovane u lance, doveli su pred cara jer su ih gonitelji hrišćanstva optužili da se bave vračanjem. Car im je zapretio i naredio da se odreknu vere i prinesu žrtvu rimskim bogovima. Međutim, braća su ga savetovala da on sam prizna „jedinog istinitog Boga“. Nakon što su ga čudom izlečili od teške bolesti, car je i sam postao hrišćanin i pustio ih na slobodu.

Njihov učitelj, ljubomoran na njihovu slavu, jedne prilike ih je odveo u planinu pod izgovorom da beru lekovite biljke i tamo ih kamenovao. Prema predanju, Kozma i Damjan su ubijeni 284. godine.

Srpska pravoslavna crkva slavi ih 1. jula po crkvenom, odnosno 14. jula po gregorijanskom kalendaru. Crkva takođe obeležava praznik posvećen Svetom Kozmi i Damjanu iz Arabije 30. oktobra po novom, a 17. oktobra po starom kalendaru.

Legende o čudotvorcima

Kozma i Damjan su bili veoma oprezni u tome da nikome ne naplaćuju svoje usluge. Jednom prilikom, Kozma se naljutio na Damjana jer je ovaj prihvatio tri jajeta od žene po imenu Paladija, koju su izlečili. Kozma je zbog toga zatražio da ga, nakon smrti, ne sahrane pored Damjana. Ipak, Damjan je primio taj dar ne kao nagradu, već zato što ga je žena zaklela Svetom Trojicom. Nakon smrti, braća su ipak zajedno sahranjena u mestu Feremanu.

Druga legenda govori o carevoj optužbi da braća koriste magiju za lečenje, no, nakon što su i njega izlečili, car postade hrišćanin i oslobodi ih sa velikim počastima. Treća verzija kaže da su Kozma i Damjan stradali u progonu hrišćana 284. godine u Rimu.

Zašto se Sveti Vrači slave dva puta godišnje?

Sveti Vrači slave se dva puta godišnje, 14. jula (1. jula) i 14. novembra (1. novembra), pretposatvlja se zato što je jedan brat umro 1. jula, a drugi 1. novembra.

Sveti Kozma i Damjan na ikonama se predstavljaju u običnom, odelu svog vremena, držeći u rukama kovčežiće iz kojih su bolesnima davali razne lekove.

Narodna verovanja i značaj praznika

U našem narodu Sveti Kozma i Damjan simbolizuju zdravlje i isceljenje. Njihova verna posvećenost inspirisala je mnoga narodna verovanja i prakse. Veruje se da deca rođena na Svete Vrače imaju poseban blagoslov i da, ukoliko prežive desetu godinu, imaju pred sobom dug život. Mnoge banje u Srbiji, poput Sokobanje, proslavljaju ovaj dan kao svoju slavu, jer se prema predanju veruje da su braća koristila lekovite izvore u lečenju.

Praznik Svetih Vrača podseća vernike na vrednost požrtvovanosti, vere i bezuslovne pomoći drugima, a mnogi će se sutra pomoliti za zdravlje i zaštitu porodice, obraćajući se ovim čudesnim isceliteljima.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas