Početna » Dan vojnih veterana: 400.000 boraca i istorija koja se pamti

Dan vojnih veterana: 400.000 boraca i istorija koja se pamti

0

Polaganjem venaca na spomenu Piramida, kod biste Vladanu Đorđeviću i kod spomen-ploče u kompleksu Vojne bolnice u Nišu, ova ustanova je obeležila Dan vojnih veterana. Ovaj dan se obeležava 4. decembra, u sećanje na taj dan 1912. godine, kada je potpisano primirje u Prvom balkanskom ratu između saveznika i Turske.

Tada je oko 400.000 boraca Vojske Kraljevine Srbije dobilo status starog vojnika, odnosno, veterana.

„Tog datuma je potpisano primirje između balkanskih saveznika – Srbija, Crna Gora, Bugarska i Grčka i Otomanske imperije na kraju Prvog balkanskog rata. Ono što je za nas važno, to je da su svi vojnici Kraljevine Srbije, a njih je bilo 400.000, ili 12 procenata vojnog stanovništva, dobili status stari ratnik. Trudimo se da ovim datumom danas napravimo kontinuitet obeležavanja i to je danas Dan vojnih veterana”, poručio je upravnik bolnice pukovnik dr Nebojša Đenić.

Predstavnici Bolnice, Grada Niša, GO Medijana, potomci boraca i ostali građani Srbije vence su položili na tri lokacije – na spomenu Piramida, spomeniku žrtvama pegavog tifusa, zatim na bisti pukovniku dr Vladanu Đorđeviću, načelniku saniteta i osnivaču Vojne bolnice i na spomen-ploči, koja je postavljena u čast svim lekarima i medicinskom osoblju, kao i stranim misijama, koji su učestvovali u velikim bitkama i stradanju naše vojske.

U Vojnoj bolnici se o trošku države leče aktivna i penzionisana vojna lica, vojnici po ugovoru i na odsluženju vojnog roka, kadeti vojnih akademija i osobe koje imaju stečeno pravo za lečenje u vojno-zdravstvenim ustanovama. Za sada još uvek ne mogu da se leče civilni pacijenti o trošku RFZO-a, a tokom sledeće godine pripremaće se za potpisivanje tog ugovora.

„Slede pripreme za informaciono povezivanje naših odeljenja, ali samim tim i povezivanje sa civilnim sistemom, kako bismo u toku iduće godine napravili preduslove za potpisivanje ugovora sa Republičkim fondom, kako bi mogli uključiti Vojnu bolnicu u sistem Republike Srbije”, naveo je pukovnik dr Nebojša Đenić.

Početkom naredne godine, Vojna bolnica u Nišu obeležava 147 godina postojanja. Ova vojno-zdravstvena ustanova je deo Uprave za vojno zdravstvo Ministarstva odbrane, čija je osnovna delatnost sanitetsko zbrinjavanje povređenih i obolelih na sekundarnom i delom tercijarnom nivou.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas