Polja lavande u Tamnjanici će 29. juna po četvrti put postati galerija na otvorenom. Ovog puta u jedinstvenom polju izložiće talentovani vajar iz Zagreba, Petar Čujo. Organizator ovog izuzetno posećenog događaja, koji slavi umetnost i prirodu, je Udruženje umetnika Pigmalion, koje je do danas ugostilo više od stotinu umetnika iz zemlje i sveta, stvarajući jedinstvenu simbiozu umetnosti i prirodnog okruženja.
Osnivač pomenutog Udruženja Gorazd Čuk ističe da su umetnici najbolji promoteri lepote ovog dela Srbije koja je istovremeno i njihova inspiracija.
„Svake godine nesebično delimo ovaj delić “raja” sa mnogobrojnim gostima, ljubiteljima umetnosti i prirode. Naša lavandina polja prostiru se na 54 hektara, a svake godine sve veće interesovanje posetilaca nas obavezuje da se trudimo još više oko organizacije i programa,“ kaže Čuk.
Galeriju na otvorenom u poljima lavande krasi stalna postavka desetak vrhunskih umetničkih dela, koja potpisuju umetnici poput Nikole Smilkova, Petra Hranuelija, Milisava Stojanovića, Petra Čuja, Sare Nikolić, Boža Terzića, Jovane Petković i Nebojše Savovića Nesa.
Posetioci će imati priliku da probaju lokalne specijalitete i kupe proizvode sa plantaža lavande.
Petar Čujo: Vajarski talent iz Zagreba
Petar Čujo, rođen u Zagrebu 1991. godine, završio je Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu 2010. godine, a zatim i kiparski odsjek Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2017. godine, stekavši naslov magistra kiparstva. Pripada mlađoj generaciji hrvatskih umetnika, poznatoj po radu sa klasičnim kiparskim formama i tehnikama kamene i bronzane skulpture. Tokom studija opredelio se za rad u kamenu, učestvujući na brojnim zajedničkim izložbama, radionicama i umetničkim projektima, kao i na pet samostalnih izložbi.
Čujo je dobitnik više studentskih i profesionalnih nagrada, uključujući rektorovu nagradu za grupni rad „Hrvatski izumi“. Njegove skulpture krase javne površine, privatne kolekcije i galerije u Hrvatskoj i inostranstvu. Član je HDLU-a od 2019. godine i trenutno živi i radi u Zagrebu.
U svom radu, Čujo pokazuje inovativnost i svežinu u reinterpretaciji skulpturalnih formi. Njegove skulpture često balansiraju između figuralnosti i apstrakcije, stvarajući zanimljiv idejno-konceptualni pristup temi. Njegova dela su priznata i nagrađena na različitim festivalima i simpozijumima, čime je učvrstio svoju reputaciju u svetu skulpture.