Maja Radoman Cvetičanin, direktorka OŠ ” Vožd Karađorđe” ne prestaje da iznenaduje javnost svojim potezima. Ona je kupila bubnjeve učenicima, a želja joj je da naprave rok bend u školi. Poručuje da je maltretiranje mozga i ušiju ono što deca slušaju i želja joj je da se zajedno bore protiv šunda i kiča.
“Meni je srce puno što je bubanj stigao u našu školu, zato što je ovo jedna nova stepenica na putu razvoja kulturnih veština, odnosno osećaja savremene dece”, kazala je ona.
“To je jedan korak bliže ka osnivanju benda koji će da promoviše onaj stil u muzici koji svi volimo i za koji smatram da treba da zauzme mesto koje mu i pripada. Rok muzika kao kulturna osnova za drugačije razmišljanje u odnosu na turbo folk i sav ovaj šljam i šund kojim smo zatrpani sa svih strana”, istakla je.
Prema njenim rečima, škola sada ima bubnjeve, gitaru, klavijaturu i razglas, a uskoro će kupti Orfov instrumentarijum. Nedostaju im instrumenti poput bas gitare, tarabuke, saksofona, klarineta i drugih instrumenata, tako da su im svi donatori dobrodošli.
„Suština je da okupimo učenike oko dobre ideje. Ovo što deca sada sluštaju to je maltretiranje mozga i ušiju. Nakon slušanja te muzike se ne osećate dobro. Međutim, oni nemaju izbor, za razliku od naših generacija. Ukoliko ponudimo deci samo turbo folk ili muziku za koju ne znam kako se zove, mi ništa nismo uradili. Samo smo im ograničili mogućnosti“, naglasila je Radoman Cvetičanin.
“Prirodno je da deca od 14 do 20 godina slušaju rok, da misle svojom glavom, da imaju želju da menjaju, da se bune. Mi smo slušali rok muziku pa smo nakon toga sazrevajući shvatali da je naša kulturna tradicija narodna, izvorna pesma. Ovo što deca danas slušaju, to je maltretiranje mozga i ušiju”, kazala je ona.
“Ako deci ponudite samo folk, mi ništa nismo uradili jer smo im samo ograničili mogućnosti. Mislim da smo mi, generacije sedamdesetih imali više mogućnosti, slušali smo i džez i rok pa i narodnu muziku, mogli smo da kažemo da li nam se nešto sviđa ili ne, a na kraju se svi vraćali kolu i narodnoj izvornoj pesmi. Ali to nije muzika koju slušaju naša deca. Ovo je mali korak i napor “Vožda” da okupimo decu oko dobrog zvuka i pravih muzičara, a mislim da je Aleksinac grad koji godinama čuva rok scenu”, istakla je Radovan Cvetičanin.