Početna » Divlje deponije u Nišu: Broj raste, ali količina otpada opada

Divlje deponije u Nišu: Broj raste, ali količina otpada opada

0

Udruženje za životnu sredinu, prava i kulturu „Populus Alba“ objavilo je rezultate istraživanja pod nazivom „Uporedni pregled stanja divljih deponija na teritoriji grada Niša za 2022. i 2023. godinu“, kojim su analizirani ključni parametri za praćenje ovog problema. Rezultati donose i dobre i loše vesti – dok broj divljih deponija raste, količina otpada i površina koje one zauzimaju se smanjuju.

Prema podacima Katastra divljih i starih deponija, broj registrovanih deponija povećao se sa 83 u 2022. godini na 90 u 2023. godini. Ipak, ukupna procenjena količina otpada smanjena je sa 7.477 tona na 6.656 tona, dok se površina deponija smanjila sa 219.810 m² na 182.815 m².

Udruženje naglašava da se najveće količine otpada nalaze na teritoriji opština Crveni Krst i Palilula, te je potrebno usmeriti dodatnu pažnju na ove delove grada.

„Težište rešavanja problema divljih deponija treba usmeriti na teritoriju ovih opština kako bi svi građani Niša mogli uživati u zdravoj životnoj sredini“, istakli su iz Udruženja.

Istraživanje je pokazalo da se divlje deponije i dalje formiraju na obodima sela, u blizini seoskih groblja, reka i puteva. Međutim, primećen je i porast formiranja mini deponija u urbanim sredinama. Ove deponije, često na zapuštenim parcelama u gradskom jezgru, predstavljaju sve veći problem zbog neprijatnih mirisa, ali i rizika po zdravlje stanovnika.

„Na ovim parcelama, koje često nisu ograđene i nalaze se uz prometne ulice, vrši se nekontrolisano gomilanje raznih vrsta otpada, uključujući i otpadna vozila. Ovakve lokacije nisu samo estetski problem, već ozbiljno ugrožavaju zdravlje građana“, upozoravaju iz „Populus Albe“.

Udruženje podseća da Grad Niš od 2021. godine nema važeći Lokalni plan upravljanja otpadom i apeluje na nadležne da što pre usvoje novi dokument koji bi odgovorio na trenutne izazove.

„Odgovorno upravljanje otpadom je ključno za rešavanje problema divljih deponija. Novi plan mora sadržati konkretne korake i inovativna rešenja, poput postavljanja videonadzora i promocije eko-turizma“, kažu iz Udruženja.

Pored toga, istaknuto je da je edukacija građana od velikog značaja.

„Potrebno je pojačati javne kampanje koje ukazuju na štetne posledice nelegalnog odlaganja otpada. Saradnja sa lokalnim medijima može doprineti širenju svesti o ovom problemu kroz multimedijalne sadržaje.“

Udruženje „Populus Alba“ najavilo je nastavak praćenja stanja divljih deponija i informisanja javnosti o njihovom uticaju. Cilj je stvaranje zdravije životne sredine za sve građane Niša.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas