Početna » Dvoje povređenih iz Kočana prevezeno u UKC Niš iz Vojne bolnice – stabilni, ali u teškom stanju

Dvoje povređenih iz Kočana prevezeno u UKC Niš iz Vojne bolnice – stabilni, ali u teškom stanju

0

Dva pacijenta, starosti 18 i 24 godine, povređena u požaru u Severnoj Makedoniji, danas popodne prebačena su iz Vojne bolnice Niš u Univerzitetski klinički centar (UKC) Niš radi kontinuirane hirurške nege. Iz UKC-a Niš saopšteno je da su pacijenti stabilnih vitalnih parametara.

Sada se u UKC-u Niš nalaze tri pacijenta povređena u ovom požaru, budući da je još jedna pacijentkinja (45) dovezena u nedelju.

„Pacijentkinja je primljena sa opekotinama koje zahvataju oko 25% površine tela i znacima respiratorne opekotine. Nakon prijema u UKC Niš, povrede su hirurški obrađene i urađen je alternativni respiratorni pristup. Pacijentkinja je hospitalizovana u jedinici intenzivnog lečenja“,  navodi se u saopštenju UKC-a Niš.

Trenutno se u vojnim i civilnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srbiji leči ukupno 30 pacijenata teško povređenih u požaru koji se dogodio u Kočanima, u Severnoj Makedoniji.

Foto: Ministarstvo odbrane

Anesteziolog VMA: Ozbiljno zdravstveno stanje povređenih u Kočanima

Anesteziolog potpukovnik docent dr Goran Rondović iz Klinike za anesteziju i intenzivnu terapiju Vojnomedicinske akademije (VMA) izjavio je da se u sistemu vojnog zdravstva, na VMA i u Vojnoj bolnici Niš, trenutno nalazi 12 pacijenata, čije je zdravstveno stanje ozbiljno.

„Svi pacijenti na VMA su u teškom stanju. Od ukupno deset pacijenata, šest je smešteno u jedinici intenzivnog lečenja sa teškim opekotinama i inhalacionim povredama, dok su četiri pacijenta na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju, gde nastavljaju lečenje. Uključeni su svi neophodni stručnjaci – anesteziolozi, plastični hirurzi i drugi specijalisti kako bi se pacijenti stabilizovali“, rekao je potpukovnik Rondović.

Dva pacijenta u Vojnoj bolnici Niš takođe su u teškom stanju, ali su stabilni i lečeni multidisciplinarnim pristupom, slično kao i na VMA.

Potpukovnik Rondović je naglasio da su u evakuaciji pacijenata učestvovali iskusni medicinski timovi, spremni da obave ovaj složeni zadatak u svakom trenutku.

„Svi lekari i tehničari koji su sa mnom poleteli na zadatak su se dobrovoljno javili i spremni su da svakodnevno prevoze pacijente ukoliko je potrebno. Ovo je jedan od najzahtevnijih vidova evakuacije, jer se radi o pacijentima u teškom stanju. Organizacija transporta većeg broja pacijenata vazdušnim putem je izuzetno izazovna, ali smo imali odličnu saradnju sa svim strukturama Vojske Srbije“, izjavio je Rondović, istakavši podršku Ratnog vazduhoplovstva i PVO, kao i vojnih i civilnih hitnih službi.

Zbrinute pacijente na VMA danas su posetili ministar spoljnih poslova i trgovine Severne Makedonije Timčo Mucunski, zamenik ministra zdravlja Jovica Andovski i ambasador u Srbiji Nikola Tupančeski, kako bi se informisali o njihovom zdravstvenom stanju.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas