Kompanija Džonson elektrik (Johnson Electric), koja posluje u Srbiji od 2013. godine, našla se u centru pažnje nakon što je vratila deo subvencija državi i otpustila oko 300 radnika. Kako piše Nova ekonomija, ova kompanija je sa Ministarstvom privrede 2016. godine potpisala ugovor o dodeli subvencija u iznosu od 19,2 miliona evra, uz obavezu zapošljavanja najmanje 2.400 novih radnika. Međutim, kraj prošle godine pokazao je da Džonson elektrik nije ispunio ove obaveze.
Prema informacijama sindikata „Sloga“, radnici su pozivani na sastanke gde im je ponuđen sporazumni raskid ugovora o radu. Sindikalni predstavnik Vladimir Jevtić potvrdio je za Novu ekonomiju da su se pregovori odvijali, ali da još uvek nema tačnih podataka o broju radnika koji su prihvatili ovu ponudu.
„U narednih desetak dana imaćemo jasniju sliku o situaciji. Znamo da se zakonske obaveze moraju ispoštovati i da će radnicima biti isplaćene otpremnine u skladu sa zakonom“, izjavio je Jevtić.
Višestruke izmene ugovora sa državom
Od 2016. godine ugovor između Džonson elektrika i Ministarstva privrede prošao je nekoliko izmena. Poslednja promena dogodila se decembra 2024. godine, kada je kompanija zatražila prilagođavanje ugovornih obaveza zbog „promenjenih okolnosti“.
Nova verzija ugovora predviđa da kompanija do 31. decembra 2027. godine neće smanjivati broj zaposlenih ispod 1.550, te da će svim zaposlenima redovno isplaćivati zaradu koja je za 20% viša od minimalne cene rada. Takođe, Džonson elektrik se obavezao da neće smanjivati vrednost osnovnih sredstava dostignutu realizacijom investicionog projekta.
Kao deo dogovora, kompanija je najkasnije do 31. decembra 2024. godine vratila deo primljenih subvencija u iznosu od 965.766 evra.
Od planiranih 3.400 radnika, ostalo ih je 1.400
Prema prvobitnom ugovoru, Džonson elektrik je trebalo da ima najmanje 3.400 zaposlenih do 2021. godine. Međutim, kako se obaveze nisu ispunjavale, ugovor je menjan u više navrata. Već 2021. godine, drugi Aneks ugovora smanjio je obavezu zapošljavanja na 2.200 radnika. Sada, sa najnovijim ugovorom, kompanija garantuje zapošljavanje najmanje 1.550 radnika.
Prema podacima Agencije za privredne registre, Džonson elektrik je 2023. godine imao 2.412 zaposlenih i poslovni prihod od 254,6 miliona evra.
Iako je kompanija uspela da prilagodi svoje obaveze kroz više izmena ugovora, činjenica da su broj zaposlenih i primljene subvencije znatno umanjeni postavlja pitanje koliko su ovakvi aranžmani korisni za državu i radnike. Sindikat „Sloga“ ističe da će nastaviti da se bori za prava otpuštenih radnika, dok ostaje da se vidi kako će se situacija u Džonson elektriku razvijati u narednim godinama.
Džonson elektrik negira da je 300 radnika dobilo predlog o raskidu radnog odnosa
Želimo da Vas obavestimo da informacija o 300 zaposlenih koji su dobili predlog o raskidu radnog odnosa nije tačna. Međutim, s obzirom na globalne izazove sa kojima se suočava automobilska industrija, moguće je da će se to odraziti i na našu kompaniju – kratko su odgovorili Južnim vestima iz „Džonson elektrika“.