Početna » Hiljadu pretnji zbog dolaska Prajd karavana u Niš: Aktivisti poručuju – nećemo stati

Hiljadu pretnji zbog dolaska Prajd karavana u Niš: Aktivisti poručuju – nećemo stati

0

U okviru Prajd karavana 2025, na Trgu kralja Milana u Nišu danas je održano mirno okupljanje bez incidenata, uz poruku da LGBT+ osobe žive svuda u Srbiji, ne samo u Beogradu. Akciju je organizovalo udruženje „Da se zna“.

„Danas smo u Nišu, u sklopu Prajd karavana 2025. godine. Ideja je da pokažemo da LGBT+ osobe žive svuda u Srbiji, ne samo u Beogradu, i da osnažimo LGBT+ osobe na jugu Srbije, gde su diskriminacija i nasilje nad onima koji su drugačije seksualne orijentacije ili rodnog identiteta znatno izraženiji“, rekao je Bojan Lazić ispred Udruženja „Da se zna“.

On je istakao da je karavan zamišljen kao podrška LGBT+ zajednici i način da se skrene pažnja na probleme koje ova populacija svakodnevno doživljava.

„Ove godine idemo u šest gradova. Danas smo u Nišu i Leskovcu, a tokom avgusta obići ćemo i Čačak, Užice, Kragujevac i Kruševac, kako bismo 6. septembra završili u Beogradu, na Beograd Prajdu. Naši podaci jasno pokazuju da su situacije nasilja i diskriminacije nad LGBT+ osobama u Nišu i generalno na jugu Srbije znatno teže nego u drugim delovima zemlje“, rekao je Lazić.

Bojan Lazić, Udruženje „Da se zna“

Poseban problem je, kako navodi, to što mnogi ljudi na jugu kriju svoj identitet iz straha.

„LGBT+ osobe ne govore o svojoj seksualnoj orijentaciji, plaše se da kažu ko su, kriju svoj identitet. Ovaj naš simbolični dolazak u Niš je način da ih ohrabrimo, da ih osnažimo da budu to što jesu i da se ne plaše. Ako dožive nasilje ili diskriminaciju, važno je da to prijave. Ovo je i apel državnim organima da hitno procesuiraju svaki vid diskriminacije i mržnje nad LGBT+ osobama“, dodao je.

Govoreći o konkretnim slučajevima, Lazić je istakao da ih ima mnogo, te da udruženje „Da se zna“ svakodnevno pruža pravnu podršku osobama koje su doživele diskriminaciju, bilo gde u Srbiji.

„Bilo je različitih slučajeva – diskriminacije na radnom mestu, ali i fizičkog nasilja, kako na ulici, tako i u zatvorenim prostorima. Najčešće su mete oni koji su autovani, koji su javno LGBT+ osobe. Posebno u manjim mestima, oni su često izloženi nasilju. Diskriminacije ima i u školama. To su teme o kojima mora da se govori i na kojima svi kao društvo moramo više da radimo“, naglašava on.

Nakon najave dolaska u Niš i Leskovac, organizatori su se suočili s velikim brojem uvreda.

„U ponedeljak smo medijima najavili da dolazimo u Niš i Leskovac. Od tada smo primili preko hiljadu pretećih i uvredljivih poruka. To je poražavajuće. U 2025. godini ovakva akcija se jedva održava, pod velikim pritiskom i tenzijama. Ali sve to pokazuje da moramo još mnogo da radimo na poštovanju i integraciji LGBT+ osoba u naše društvo“, zaključio je Bojan Lazić.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas