Početna » Izbegličke sudbine: Kako su Romi preživeli NATO agresiju na Kosovu i Metohiji

Izbegličke sudbine: Kako su Romi preživeli NATO agresiju na Kosovu i Metohiji

0

Interno raseljena lica (IRL) predstavljaju osobe koje su prisiljene da napuste svoje domove ili prebivališta zbog oružanog sukoba, opšteg nasilja, povreda ljudskih prava ili katastrofa, bilo prirodnih ili uzrokovanih ljudskom rukom, ali koji nisu prešli međunarodno priznate državne granice. Ove osobe često nalaze privremena rešenja u drugim delovima svoje zemlje, gde suočavaju sa velikim izazovima u smislu prilagođavanja na novu sredinu i obezbeđivanja osnovnih uslova za život, piše romaworld.rs.

Jedan od najdramatičnijih i najtragičnijih perioda za interno raseljene osobe u Srbiji bio je period nakon NATO agresije 1999. godine, kada su mnoge porodice, posebno iz oblasti Kosova i Metohije, napustile svoje domove kako bi izbegle posledice sukoba i nasilja. U martu 2000. godine, Komesarijat za izbeglice i migracije, u saradnji sa Visokim komesarijatom Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR), organizovao je popis interno raseljenih sa Kosova i Metohije. Rezultati su pokazali da je registrovano 187.129 interno raseljenih lica.

Tokom narednih godina, broj raseljenih lica nastavio je da raste, a do kraja 2005. godine broj se popeo na 209.021. Danas, prema poslednjim podacima, u Srbiji živi 196.140 interno raseljenih lica.

Među njima su i mnogi pripadnici romske zajednice, koji su, prema zvaničnim podacima, napustili Kosovo i Metohiju 1999. godine. Oko 20.000 Roma i Romkinja našlo je utočište u Srbiji, dok je, prema nezvaničnim podacima, ovaj broj verovatno mnogo veći. Romska zajednica suočila se sa brojnim problemima tokom i nakon sukoba, a njihova iskustva su posebno tragična. Kroz lična svedočenja, priče i sećanja preživelih, vidi se da su mnogi Romi bili direktno pogođeni nasiljem i progonima, što je ostavilo dubok trag na njihovoj zajednici.

Nažalost, do današnjeg dana nije poznat tačan broj nastradalih Roma, a mnoge sudbine i dalje čekaju da budu priznate i dokumentovane. Priča o stradanju Roma tokom i nakon NATO agresije na SR Jugoslaviju predstavlja važnu lekciju za mlade generacije, kako bi se upoznali sa istorijom stradanja i patnjom koju je ova zajednica preživela. Uprkos svim teškoćama, romska zajednica je nastavila da se bori za svoja prava i bolji život, kako u Srbiji, tako i širom sveta.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas