Brze promene na tržištu rada i diktat moderne tehnologije postavljaju nove zahteve pred mlade koji traže posao. U cilju prilagođavanja ovim izazovima, Filozofski fakultet sprovodi niz inicijativa kako bi pripremio svoje studente za savremene zahteve poslodavaca.
Raznovrsna ponuda poslodavaca na Sajmu zapošljavanja i profesionalne orijentacije jasno pokazuje da se poslovi mogu naći i za studente humanističkih i društvenih nauka, koji su danas sve više cenjeni na tržištu rada. Fakultet kroz svoje brojne studijske programe stranih jezika takođe odgovara zahtevima globalnog poslovanja.
Natalija Jovanović, dekanica Fakulteta, ističe da su brze promene u zanimanjima postale svakodnevica te da je ključno da se studenti pripreme za zahteve savremenog tržišta rada. To podrazumeva poznavanje više jezika, rada sa modernim tehnologijama, spremnost za inovativnost i stalno učenje i usavršavanje.
„Na dnevnom nivou se menjaju zanimanja. Moderna tehnologija unela bezbroj promena kad je reč o postojećim zanimanjima. Jako je važno da se studenti pripreme za zahteve modernog tržišta, a oni su poznavanje više jezika, poznavanje rada sa modernim tehnologijama, spremnost za inovativnost i kreativnost, spremnost da se stalno uči i usavršava“, navela je dekanica Fakulteta Natalija Jovanović.
Sajam je bio otvoren za studente drugih fakulteta i širu javnost, pružajući posetiocima priliku da se povežu sa više od 30 kompanija, institucija i ustanova. Edukativni segment sajma, koji je obuhvatao radionice i predavanja o efikasnoj prezentaciji pred budućim poslodavcem i pripremi za intervju, dodatno je obogatio ovaj događaj.
Kompanija „Transcoma“, koja posluje u više od 20 zemalja, ističe potrebu za kandidatima sa solidnim poznavanjem stranih jezika. Katarina Stanković, predstavnica kompanije, naglašava da trenutno traže kandidate koji govore nemački, ali i druge svetske jezike. S druge strane, kompanija „Wersirius“, fokusirana na kamionsku industriju u Americi, traži mlade, komunikativne osobe spremne za napredovanje.
Jovana Ilić, studentkinja IT-a na „Singidunumu“, ističe važnost dobre organizacione kulture i mentora prilikom izbora budućeg poslodavca, dok diplomirana studentkinja psihologije Aleksandra Đorđević smatra da je Sajam idealna prilika za mlade da se upoznaju sa potencijalnim poslodavcima i prilikama na tržištu.
Dekanica Jovanović zaključuje da je Sajam za kratko vreme pokazao brojne koristi kako za firme, tako i za studente, među kojima su mnogi pronašli zaposlenje ili stručnu praksu. Ova inicijativa dodatno potvrđuje angažman Filozofskog fakulteta u pripremi mladih za izazove savremenog tržišta rada.