U srcu netaknute prirode, na levoj obali reke Pčinje, smestio se manastir Sveti Prohor Pčinjski, svetinja koja već blizu 1000 godina okuplja vernike i čini čuda. Ovaj manastir, jedan od najstarijih u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, osnovao je vizantijski car Roman Diogen u 11. veku, iz zahvalnosti svetitelju Prohoru Pčinjskom, koji mu je prorekao carski tron.
Putovanje do manastira vodi kroz serpentine i pusta sela, ali prizor koji se pruža s litice planine Kozjak nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ovaj veličanstveni manastir pruža osećaj spokoja čim se kroči na njegovu svetu zemlju.
Unutar manastirske porte dominiraju dva konaka – Kraljevski i Vranjski. Iako su posete vernika ređe tokom zimskih meseci, u letnjim periodima manastir postaje mesto hodočašća za stotine vernika dnevno.
„Od novembra do marta posete jenjavaju, ali leti imamo mnogo više vernika,“ kažu u manastiru i dodaju da su mnogi pronašli isceljenje upravo ovde.
Čuda Svetog Prohora
Jedan od najznačajnijih aspekata manastira je mirotočenje iz zida u koji su uzidane mošti Svetog Prohora. Monasi svedoče o mnogim čudima:
„Jedan čovek iz obližnjeg mesta doneo je svoje dete koje je prestalo da diše, i pred moštima Svetog Prohora dete je prodisalo. Takođe, mnogi parovi koji nisu mogli imati decu dolaze ovde na molitvu i potom dobiju potomstvo.“
Manastir je više puta rušen i obnavljan, što je simbolički povezano sa istorijom srpskog naroda.
„Manastir je ispunjen čudima. Bolesni dolaze da se mole, roditelji bez dece dobijaju potomstvo. Bilo je mnogo slučajeva dece sa problemima u govoru koja su ovde progovorila.“
Legenda o caru Diogenu
Prema legendi, Prohor Pčinjski je prorokovao Romanu Diogenu da će postati car. Nakon što je postao car, Diogen je sagradio manastir u znak zahvalnosti svetitelju. Mošti svetog Prohora su prenesene u Makedoniju, ali su ostale nepokretne kod Pčinje, gde je Diogen podigao hram u njihovu čast.
Zaštita kulturne baštine
Manastir Sveti Prohor Pčinjski je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture i uživa status spomenika kulture od izuzetnog značaja. Freske iz 14. i 15. veka krase unutrašnjost manastira, dok monumentalna višekupolna crkva, izgrađena 1898. godine, obuhvata starija zdanja.
Manastir Prohor Pčinjski nije samo mesto istorije i arhitekture, već i živa svetinja koja kroz vekove nastavlja da inspiriše veru i pruža nadu onima koji traže utehu i isceljenje.
1 komentar
kako ste,pozdrav od Dusana i majke mu Radojke, na mnogaja leta gospodnja