Početna » Ministarstvo rudarstva o geološkim istraživanjima: Ni u naznakama se ne može govoriti o rudnicima

Ministarstvo rudarstva o geološkim istraživanjima: Ni u naznakama se ne može govoriti o rudnicima

2

Na lokalitetu Studena kod Niške Banje, Ministarstvo rudarstva i energetike je 2021. godine odobrilo je geološka istraživanja bakra, zlata i pratećih elemenata firmi Edelweiss Mineral Exploration d.o.o., potvrđeno je Glasu juga u ovom Ministrastvu. Istraživanja su počela i izazvala zabrinutost među Nišlijama zbog mogućih posledica na obližnje izvorište Studena.

Prema navodima iz Ministarstva, “primenjena geološka istraživanja su skup procesa i aktivnosti koji se izvode radi otkrivanja i dobijanja relevantnih podataka o: geološkoj građi, genezi, kvalitativnim i kvantitativnim karakteristikama mineralnih i drugih geoloških resursa.” U ovom slučaju, geološka istraživanja su u “početnoj fazi”, a završetak zavisi od niza faktora, uključujući i investicije.

Na pitanje o mogućoj opasnosti za izvorište Studena, iz Ministarstva su istakli:

“U postupku ishodovanja odobrenja za istraživanje između ostalog dostavljeno je i Rešenje o uslovima Zavoda za zaštitu prirode za izvođenje primenjenih geoloških istraživanja bakra, zlata i prateće asocijacije elemenata na lokalitetu Studena. U tom rešenju, predmetni uslovi sadrže ograničenja u pogledu istraživanja” i nosilac istraživanja ima obavezu da izvodi radove u skladu sa projektom. Ukoliko dođe do sumnje da se radovi ne izvode prema projektu, ili da na bilo koji način utiču na režim vodu i slično, moguće je podneti predstavku inspekciji Ministarstva, koja će izvršiti inspekcijski nadzor i utvrditi činjenično stanje.”

U Ministarstvu naglašavaju da su u konkretnom slučaju, geološka istraživanja u početnoj fazi i pitanje je kako će biti završena. Radi se o dugom i neizvesnom procesu, pre svega sa aspekta investitora, dodaju u odgovoru.

“U ovom trenutku ni u naznakama se ne može govoriti o nekom planiranju rudnika. Treba imati u vidu da se u poslednjih nekoliko decenija vrše istraživanja metala u Srbiji, a da je samo jedan rudnik otvoren na lokalitetu Čukaru Peki”, naglasili su.

Kažu i da je primerak svakog rešenja koje su izdali, a odnosi se  na geološka istraživanja, dostavljeno i organu lokalne samouprave. U konkretnom slučaju, rešenje je dostavljeno i Gradskoj opštini Niška Banja. Ipak, naglašavaju da “ministarstvo nema obavezu oglašavanja rešenja”, ali da je na njihovom sajtu dostupna aplikacija sa svim aktivnim istražnim pravima.

“Za Republiku Srbiju istraživanja su značajna, jer se na taj način dobijaju podaci o geološkoj građi, hidrogeološkim i geotermalnim, inženjerskogeološkim-geotehničkim karakteristikama i geodinamičkim svojstvima geološke sredine. Ove informacije se kasnije mogu koristiti za potrebe prostornog i urbanističkog planiranja, projektovanja i izgradnju građevinskih objekata”, zaključilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Da podsetimo, predstavnici niških opozicionih stranaka zahtevaju da se odmah prekinu istražne radnje za potrebe projekta rudnika bakra i srebra u blizini sela Gornja Studena i Bancareva kod Niške Banje, kao i da se 10. oktobra na predstojećoj sednici Skupštine grada raspravlja o rudarenju u okolini Niša.

2 komentara

Kako da nr 7. oktobar 2024. - 15:12

“Ni u naznakama se ne može govoriti o rudnicima”. Što onda istražuju. Prosto je, odgovor je obmana. Ko bi još istraživao ako mu ne treba. Tako da priče, jesu obične izmišljotine. Cilj je da kopaju i da se bogate i da ih je briga za meštane i prirodu.

Odgovor
Kako da ne 7. oktobar 2024. - 15:13

“Ni u naznakama se ne može govoriti o rudnicima”. Što onda istražuju. Prosto je, odgovor je obmana. Ko bi još istraživao ako mu ne treba. Tako da priče, jesu obične izmišljotine. Cilj je da kopaju i da se bogate i da ih je briga za meštane i prirodu.

Odgovor

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas