Povodom Svetskog dana zdravlja i Svetskog dana kognitivno-bihejvioralne psihoterapije, Institut za javno zdravlje Niš organizovao je 7. aprila događaj u Evropskoj kući u okviru Mreže za mentalno zdravlje mladih. Centralna tema ovogodišnjeg obeležavanja bila je promocija mentalnog zdravlja kod mladih, ali i unapređenje sistema zaštite zdravlja žena i novorođenčadi.
„Svetski dan zdravlja obeležavamo svake godine 7. aprila, na dan kada je osnovana Svetska zdravstvena organizacija, a svake godine pažnja se usmerava na temu od globalnog značaja. Ove godine, globalni fokus je na zdravlju žena i novorođenčadi“, rekla je dr Čedomir Šargić, načelnik Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Niš.
Kako je objasnio, akcenat je na stvaranju zdravog početka života kroz podršku ženama, besplatne preventivne ginekološke preglede, kao i kroz rad patronažnih službi koje posećuju porodice nakon porođaja.
„Naš zdravstveni sistem omogućava mnoge usluge besplatno, ali i dalje postoji prostor za napredak. Potrebno je dodatno razviti škole roditeljstva i jačati podršku porodicama kako bi se deca razvijala u zdravom okruženju“, istakao je Šargić.
Paralelno sa ovom temom, Institut je odlučio da na lokalnom nivou fokus stavi na mentalno zdravlje mladih, posebno u svetlu sve izraženije društvene krize.
„Mentalno zdravlje mladih je ozbiljno narušeno. Mi kao društvo moramo da se zapitamo šta činimo da ih podržimo. U četvrtak ćemo na Medicinskom fakultetu u saradnji sa studentima organizovati veliki panel posvećen mentalnom zdravlju mladih u kriznim situacijama „, najavio je dr Šargić.
Ivana Vračkić, predsednica Srpske asocijacije bihejvioralno-kognitivnih terapeuta, istakla je da je osim Svetskog dana zdravlja, 7. april i Svetski dan kognitivno-bihejvioralne psihoterapije.
„Smatramo da je mentalno zdravlje imperativ odgovornog društva. Nažalost, često ga doživljavamo kao luksuz, umesto kao osnovu stabilnog društva“, navela je Vračkić.
Dodala je da Asocijacija tim povodom danas organizuje besplatan onlajn vebinar posvećen tehnikama relaksacije u stresnim situacijama, dok će treća aktivnost biti panel debata na Medicinskom fakultetu u četvrtak pod nazivom Stres, generacija, kognitivno-bihejvioralna terapija, aktivizam i mentalno zdravlje.
„Na tom panelu govornici će iz različitih oblasti mladima ponuditi konkretne savete i podršku u ovim izazovnim vremenima“, zaključila je Vračkić.
Ove aktivnosti deo su šireg napora da se ojača podrška mentalnom zdravlju, ali i da se sistemski unaprede servisi koji ženama i porodicama omogućavaju zdrav i siguran početak života.