Početna » Na današnji dan, posle pet vekova ropstva, Niš je ponovo postao srpski

Na današnji dan, posle pet vekova ropstva, Niš je ponovo postao srpski

1

Dan 11. januar 1878. godine zauvek je upisan u istoriju Niša. Posle gotovo pet vekova osmanske vlasti, na bedemima Niške tvrđave zavijorila se srpska trobojka, simbol slobode i početka novog doba za jug Srbije.

Borbe za oslobođenje Niša počele su u decembru 1877. godine, kada su srpske divizije prešle granicu i zauzele ključne položaje oko grada. Ibarska divizija je presecanjem komunikacija između Niša i Leskovca omogućila stratešku prednost srpskoj vojsci. Napredovanje je bilo odlučno, pa je Niš ubrzo okružen i sa južne strane.

Niš pre oslobođenja; Foto: arhivska građa

Srpske snage, pod komandom pukovnika Jovana Belimarkovića, izvele su glavni napad na grad sa planine Seličevice, a Šumadijski korpus osvojio je ključne položaje, poput Markovog kalea i Gorice. Ubrzo nakon što su prve granate pale na Niš, turski garnizon pristao je na predaju.

Simboličan trenutak oslobođenja bio je kada je Todor P. Stanković, član tajnog komiteta za oslobođenje, podigao srpsku zastavu na Stambol kapiji tvrđave. Cena slobode bila je visoka – 120 srpskih vojnika izgubilo je život, dok je 791 ranjen.

Foto: printscreen TV Hram

Reči kneza Milana Obrenovića

Nakon oslobođenja, knez Milan Obrenović svečano je ušao u Niš. Njegov govor, kojim je pozdravio narod, ostao je upamćen po porukama jedinstva, slobode i pravde:

„Pobeda moje hrabre vojske nije pobeda naroda nad narodom, već pravde nad nasiljem. Srpska zastava, koja se danas vijori na bedemima Niša, simbol je slobode i sigurnosti za sve građane, bez obzira na veru ili poreklo.“

Niš kao nova prestonica Srbije

Oslobođenjem Niša, srpska vojska nastavila je borbe za oslobađanje jugoistočne Srbije, a politička i diplomatska aktivnost Srbije rezultirala je pripajanjem ovih teritorija na Berlinskom kongresu.

Knez Milan kupio je kuću u Nišu i učinio grad važnim političkim centrom, gde su često održavane sednice Narodne skupštine i vlade. Niš je tako postao druga prestonica Srbije.

Foto: www.ni.rs

Obeležavanje 11. januara danas

Grad Niš obeležava ovaj dan polaganjem venaca na Spomenik oslobodiocima Niša i svečanom sednicom, na kojoj se dodeljuju najviša priznanja Grada – nagrade „11. januar“.

Ove godine laureati su: profesor Igor Milanović, posthumno rukometni trener Zoran Tuta Živković, pomoćnik direktora Neurohirurgije Nebojša Stojanović, kao i kolektivi „Narodne novine” i Sportski centar „Čair”.

Dan oslobođenja Niša ostaje večni podsetnik na borbu za slobodu i značaj istorijskog jedinstva naroda.

1 komentar

Branko 12. januar 2025. - 22:10

Grad Niš, odnosno vlastodršci , trenutni, koji su sticajem okolnosti sa samo jednim glasom više na kvarno uz pomoć tzv Ruske stranke dobili ove zadnje izbore za vreme mafijaške vladavine za sam grad nisu ama baš ništa uradile. Grad je nazadovao 30 godina i i dalje tapka u devedesetim godinama prošlog veka.
Ono što me je baš naljutilo je očajno stanje spomenika oslobodiocima Niša 1878 godine koji se nalazi u epicentru grada.
Skulptura konjanika barjaktara i skulpture od bronze koje opasuju sam spomenik su zahvaljujući vremenskim uslovima i neodržavanju u očajnom stanju. Umesto da sijaju i da su pozlaćeni kako i zaslužuju , jer su Srbi 500 godina čekali dan kada će zli Turci konačno otići sa srpskih prostora i koji je svim palim borcima za slobodu srbije podignut u čast je u najblažem obliku „prljav“. Bronzane figure su zelene od oksidacije a sam mermer nikada nije prebrisan i uglancan.
Pomenuti spomenik sam slikao i žao mi je što ovde ne mogu te slike da objavim.

Odgovor

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas