Početna » Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ u Nišu obeležila 146 godina postojanja

Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ u Nišu obeležila 146 godina postojanja

0

Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ u Nišu obeležila je veliki jubilej – 146 godina od osnivanja, okupljajući poštovaoce knjige, kulture i istorije ovog grada.

Direktorka biblioteke Sonja Šuković podsetila je da je ovo jedna od prvih biblioteka u Nišu.

„Osnivanje biblioteke neposredno nakon oslobođenja od Turaka svedoči o visokoj svesti naših predaka o značaju opismenjavanja i širenja duhovnosti „, istakla je Suković.

Dodala je da biblioteka, i pored izazova savremenog doba, ostaje čuvar kulturnog identiteta.

„U eri globalizacije, kada se brišu tradicionalne vrednosti, biblioteke ostaju bedemi kulture. Svesni smo da bez korena ne možemo stajati uspravno.“

Podsetila je i da je biblioteka od prvobitnih 107 članova danas porasla na više od 30.000 korisnika.

„Naša misija ostaje ista – širenje ljubavi prema pisanoj reči, posebno među mladima. Ova vrata su uvek otvorena za sve koji vole knjigu.“

Svečanost je otvorio Zemunski kamerni orkestar pod dirigentskom palicom Đorđa Stankovića, a glumac Aleksandar Krstić iz Narodnog pozorišta u Nišu uveličao je program emotivnom besedom.

Publika je imala priliku da pogleda tri izložbe: „Bibliotekom kroz vreme“, „Tragom ostvarenih ideja“ i „Bibliotekom kroz projekte 2015–2024“, koje prikazuju razvoj i dostignuća ustanove.

U ime Biblioteke Matice srpske prisutnima se obratio upravnik Selimir Radulović, naglasivši ulogu niške biblioteke kao „svetionika znanja i kulture na jugu Srbije“.

Biblioteka je osnovana 1879. godine, kada su gimnazijski profesori pokrenuli čitaonicu dostupnu kako učenicima, tako i građanima. Danas poseduje fond od preko 250.000 monografskih izdanja i više od 950 naslova periodike, kao i jedinstveni Kabinet grafike sa oko 200 originalnih otisaka.

Uprkos ratnim i prirodnim nepogodama, ustanova je istrajala u svojoj misiji i danas spaja tradiciju i inovaciju, ostajući ključni kulturni centar Niša i regiona.

Ovaj jubilej nije bio samo povratak u prošlost, već i potvrda da biblioteka ostaje posvećena budućnosti — znanju, čitanju i čuvanju kulturne baštine.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas