Ministarstvo zaštite životne sredine izdvojiće šest miliona dinara, a Grad Niš će dodati 1,5 miliona za uklanjanje četiri divlje deponije u opštinama Crveni krst i Palilula. Iz gradske vlasti navode da nije dovoljno da se divlje deponije samo uklone, već je potrebno da se nađe način kako bi se taj problem rešio dugoročno.
Niš je četvrtu godinu zaredom pristupio projektu „Zeleno i čisto“ Ministarstva zaštite životne sredine.
„Ove godine dobili smo podršku Ministarstva od šest miliona dinara, Grad Niš učestvuje sa 1,5. dakle 7,5 miliona dinara je ukupna vrednost projekta. U okviru projekta do kraja juna biće uklonjene četiri divlje deponije na teritoriji dve gradske opštine, po preporuci građana“, navela je Ivana Knežević Spasojević iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj.
Gradski većnik Vladislav Marjanović navodi da se problem s divljim deponijama događa iz godine u godinu. Ističe da Grad Niš mora da pronađe širi kontekst rešavanja tog problema.
Iz JKP „Mediana“ smatraju da bi jedno od mogućih rešenja moglo biti postavljanje reciklažnih dvorišta. Jedno takvo u naselju Crvena zvezda je rešilo problem, a postavlja se i novo u naselju Stočni trg. To će biti treće reciklažno dvorište.
„Divlje deponije čistimo iz tri programa, jedan je gradski, drugi preko redovnog programa i treći preko projekta „Zeleno i čisto“. U prošloj godini smo uklonili 11.000 metara kubnih sa divljih deponija. Ono što je poražavajuće je da se neke lokacije ponavljaju iz godine u godinu“, naveo je Ivan Mihajlović, v. d. direktora JKP „Mediana“.
Iako veliki broj građana odlaže otpad u reciklažnim dvorištima, pojavljuju se nove divlje deponije, te Mihajlović smatra da je pre svega neophodno da se građani ekološki osveste.
JKP „Mediana“ planira postavljanje i novih podzemnih i nadzemnih kontejnera širom grada, kao i nove kante u delovima grada gde nedostaju.
Ostalo je da se još četiri sela uvedu u redovan sistem odvoza smeća i to će JKP „Mediana“ sprovesti ove godine.