Početna » Niš u prošlosti: Protesti u Nišu 1968: Kad su studenti rekli DOSTA!

Niš u prošlosti: Protesti u Nišu 1968: Kad su studenti rekli DOSTA!

0

Sredinom šezdesetih godina, jugoslovensko rukovodstvo sprovelo je niz političkih i ekonomskih mera s ciljem reformisanja privrede i podsticanja njenog razvoja. Početni optimizam brzo je zamenjen negativnim rezultatima, što je dovelo do velike nezaposlenosti, socijalne nejednakosti, korupcije u samoupravnom sistemu i birokratskih poteškoća u svakodnevnom životu građana.

Talasi želje za liberalizacijom društva zahvatili su ne samo Francusku i Čehoslovačku već i Jugoslaviju, posebno među studentima. Naizgled bezazlen incident ispred Radničkog univerziteta na Novom Beogradu postao je okidač za početak masovnih demonstracija koje su kulminirale sukobima između studenata i narodne milicije. Demonstracije su počele 2. juna 1968. godine u Beogradu, a njihovi efekti brzo su se proširili i na Niš.

Dan nakon početka demonstracija, oko 200 studenata upalo je u zgradu Rektorata Univerziteta u Nišu, gde su izrazili nezadovoljstvo zbog telegrama rukovodstva Univerziteta, koji je osuđivao beogradske studente. Rukovodstva Univerziteta i niškog Saveza komunista objašnjavala su da su osudila samo nasilnike, a ne sve studente. Demonstranti su na licu mesta formirali grupu koja je pripremila tekst podrške zahtevima beogradskih studenata, dok su sutradan održani zborovi studenata na svim fakultetima.

Radnici niških fabrika, kao što su Duvanska, EI Niš, MIN, „Jastrebac“, „Vulkan“ i „Žitopek“, na zborovima su otvoreno podržali zahteve studenata, apelovali da se uzdrže od nasilja i rešavaju stvari demokratski. Bunt niških studenata bio je usmeren na težak standard i položaj studenata, nedovoljne kapacitete u domovima, lošu organizaciju nastave i slab kontakt sa profesorima.

Posebno nezadovoljstvo bilo je usmereno ka Savezu komunista na Univerzitetu i Savezu studenata, kao i prema činjenici da 40 svršenih studenata nije dobilo posao nakon studija, dok su honorari za zaposlene penzionere na Univerzitetu ostali visoki. Savet Univerziteta, zajedno sa lokalnom vlašću i partijskim rukovodstvom, bio je rezervisan prema zahtevima studenata i nastojao je da usvoji zaključke bez preuzimanja inicijative za njihovo rešavanje.

Obraćanje Josipa Broza Tita studentima 9. juna promenilo je situaciju iz temelja. Ubrzo posle njegovog govora, rukovodstvo Opštinskog komiteta Saveza komunista iz Niša uputilo je telegram podrške Titu i njegovim namerama da reši probleme u društvu, dok je Savet Univerziteta u Nišu otpočeo akciju za rešavanje zahteva studenata.

Foto: printscreen Narodne novine

📚📰 Izvor: literatura, Narodne novine

Za dodatne informacije o istorijskim događajima u Nišu, posetite Instagram stranicu Hladnoratovski Niš.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Hladnoratovski Niš (@hladnoratovski_nis)

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas