Panični napadi i anksioznost mogu izazvati velike teškoće u svakodnevnom životu, ali je moguće naučiti kako ih prepoznati i upravljati njima. Irina Dugonjivac, psihoterapeut pod supervizijom na Klinici Dr Mishel Aesthetic, objašnjava ključne razlike između ovih stanja i daje savete kako se nositi sa njima.
„Panični napad je kao iznenadna oluja – u trenutku, naizgled iz čista mira, potpuno nas obuzme i preplavi. Gubitak vazduha, intenzivno lupanje srca, vrtoglavica, tremor. Bujica nekontrolisanih misli kojima ne možemo da se suprotstavimo neprekidno nadolazi, a simptomi, iako trenutni, kao da traju čitavu večnost. „Ugušiću se. Umreću. Poludeću!'“ … a onda prođe, kao da nikada nije ni bilo tu. Često se javlja ideja da je ovo ugrožavajuće po naše zdravlje, zato je važno naglasiti da smo potpuno bezbedni čak i u najintenzivnijim paničnim napadima. Proći će, kao i svaki put do sada i ništa se od naših misli neće realizovati.“
S druge strane, anksioznost je opisan kao stalan pritisak, „tiha, ali neumorna“ pozadina u mislima, koja traje mnogo duže i iscrpljuje nas kroz konstantnu brigu. Dugonjivac naglašava da, iako su oba stanja povezana osećajem straha, panični napad dolazi iznenada i brzo prolazi, dok anksioznost traje duže i ima manju intenzivnost.
„Ono što povezuje anksioznost i panični napad je osećaj straha i unutrašnji nemir, ali važno je naglasiti da oba stanja mogu biti savladana uz razgovor, edukaciju i određene tehnike“, dodaje Dugonjivac.
Ona se seća jednog klijenta koji je prvi put došao na terapiju nakon što je doživeo panični napad usred gužve na poslu.
„Rekao je: „Mislio sam da ću u tom trenutku, sigurno umreti pred kolegama.“ Kroz rad, naučio je šta je panični napad, kojim tehnikama može da ga zaustavi i na koji način može da se suoči s njim i kontroliše simptome, pre nego što eskaliraju. Danas je u potpunosti prevazišao panične napade.“