Povodom 80 godina od oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu, u Domu Vojske održana je svečana akademija pod nazivom „Tragom zaveta i slobode“. Ovaj događaj podseća na tešku borbu za slobodu i hrabre ljude koji su dali svoje živote kako bi oslobodili grad od nacističke okupacije.
Niš je bio jedan od najbombardovanijih gradova tokom rata, a bombardovale su ga i nemačke snage i saveznici. Logor na Crvenom krstu ostaje kao tragičan podsetnik na stradanja onih koji su se borili protiv nacizma.
Gradonačelnik Niša, Dragoslav Pavlović, na svečanoj akademiji istakao je važnost očuvanja sećanja na heroje.
„Heroji umiru samo jednom – smrću zaborava. Imena kao što su Branko Bjegović, Ratko Jović, Aneta Andrejević, Mija Stanimirović, Nada Tomić i Milka Protić ne smeju biti zaboravljena. Srbija je najlepša u miru, a naša vizija mora biti da slobodu branimo čašću i znanjem, a ne metkom.“
Na svečanosti se obratio i ministar kulture, Nikola Selaković.
„Ovo je još jedna prilika da učvrstimo svoju pripadnost antifašističkom delu čovečanstva.“
On je naglasio važnost borbe protiv fašizma:
„Osamdesetogodišnjica oslobođenja Niša, kao i predstojeća godišnjica oslobođenja Beograda, povod su da još jednom utvrdimo svoju privrženost onom delu čovečanstva koji je uspeo te 1944. i 1945. godine da pobedi najveće zlo u istoriji sveta koje je pretilo da zavlada i dovede ljudski rod moralno, ali i u svakom drugom pogledu, do samog dna.“
Selaković je takođe naglasio:
„Srpski narod je i tada, kao i danas, bio na pravoj strani istorije“ , i podsetio da je Niš grad sa slobodarskom tradicijom, koji u samo dva dana obeležava godišnjice oslobođenja i u Prvom svetskom ratu i u Drugom svetskom ratu.
Ministar je istakao značaj ulaganja u kulturu pamćenja.
„Koliko danas ulažemo u kulturu pamćenja, toliko će se buduće generacije nadahnjivati tim tekovinama i ponosom koje bi u sebi trebalo da nose zbog slavnih predaka.“
Na kraju je poručio da će Ministarstvo kulture pomoći Nišu i Nišlijama u očuvanju sećanja, izražavajući nadu da će grad, dobiti i spomenik kralju Milanu.
Svečanu akademiju organizovali su Grad Niš i SUBNOR.