Sportski centar „Čair“ u Nišu realizuje program besplatnih fizičkih aktivnosti za penzionere, koji ima za cilj unapređenje zdravlja, očuvanje pokretljivosti i podsticanje socijalne uključenosti starijih sugrađana kroz redovno vežbanje i druženje.
Direktorka SC „Čair“ Branka Aranđelović istakla je da centar već godinama organizuje besplatne sportske programe za decu različitih uzrasta, a da je ove godine po prvi put formirana i posebna grupa za penzionere.
„Ove godine smo po prvi put organizovali grupu za naše najstarije sugrađane, kao najosetljiviju kategoriju koja je često zapostavljena kada je fizičko vežbanje u pitanju. Grupa vežba od aprila i maja meseca i već su treći mesec u programu“, navela je Aranđelović.
Ona je dodala da će se tokom jula i avgusta treninzi odvijati na bazenu, gde vežbanje u vodi omogućava manje opterećenje zglobova i lakše izvođenje aktivnosti.

„Vežbanje u vodi smanjuje opterećenje na zglobove, a sat vremena može da potroši i 400 do 500 kalorija, uz pozitivan uticaj na mišićnu masu i opšte zdravstveno stanje“, istakla je direktorka.
Prema njenim rečima, u programu učestvuje oko stotinu penzionera podeljenih u dve grupe, a interesovanje i zadovoljstvo učesnika su veliki.
„Svi su redovni i dolaze u dve grupe. Radujemo se što je grad prepoznao ovaj program i što postoji ideja da traje tokom cele godine. Naša deviza je da sport mora biti dostupan svima, bez obzira na materijalni status“, naglasila je Aranđelović.
Učesnica programa Nina Kotevska navodi da joj vežbe mnogo znače, kako zbog zdravlja, tako i zbog činjenice da su besplatne i društveno korisne.

„Ovde se ne plaća i mnogo je lepo. S obzirom da smo penzioneri i da nemamo velika primanja, to nam mnogo znači. Vežbe su fenomenalne“, rekla je Kotevska.
Ona posebno ističe angažovanje direktorke SC „Čair“, Branke Aranđelović.
„Branka se toliko trudi, svaku vežbu detaljno objasni i kaže zašto je dobra za kičmu. Stvarno pokazuje veliku posvećenost i ljubav prema nama“, navodi ona.
Slično iskustvo ima i Gordana Cvijić, koja je u programu od početka.

„Treniram od aprila. Vežbe su potpuno prilagođene našem uzrastu, bez forsiranja i napetosti, tako da uživamo u svakoj aktivnosti. Ranije sam išla i na jogu i na fitnes, ali ovo je baš ono pravo. Nastaviću i naredne sezone“, rekla je Cvijić.
Učesnik programa Zoran Jončić navodi da vežbe u vodi imaju veliki značaj za zdravlje i svakodnevno funkcionisanje.
„Danas radimo vežbe u vodi, pretežno zbog toga što voda daje manje opterećenje zglobova. To za naše godine predstavlja mnogo bolji način vežbanja“, kaže Jončić.
On ističe da su vežbe prilagođene njihovom uzrastu i da nema prevelikog naprezanja.
„Uglavnom radimo vežbe i istezanja, jer niko od nas ne juri snagu ili kondiciju za Olimpijadu. Vežbe su odlične, ljudi se zaista zalažu, nemam reči – odlična organizacija“, navodi on.
Jončić dodaje da program traje već nekoliko meseci i da će se nastaviti do kraja leta, uz želju da se vežbe organizuju i narednih godina.
„Dolazim redovno i prijaju mi. Hoću svakako da nastavim naredne godine, ako bude tih vežbi. U međuvremenu ću vežbati i kod kuće, jer mi ovo mnogo pomaže. Imam problema sa kičmom i ovo mi je stvarno od pomoći“, istakao je on.
Učesnici ističu da program donosi i značajne zdravstvene benefite, ali i priliku za druženje, dok se kao važna karakteristika izdvaja upravo činjenica da su vežbe prilagođene starijem uzrastu i bez opterećenja, što ih čini dostupnim i prijatnim za sve učesnike.
