Radovi na sanaciji i obnovi spomenika na Čegru su najavljeni prošle godine, a nedavno je i počeo proces restauracije ovog spomenika kulture. Završetak radova se očekuje do 20. aprila ove godine.
Poslednji radovi na spomeniku izvedeni su još 2008. godine, i to manje intervencije koje nisu podrazumevale konzervatorski pristup i donje zone zidova.
Kako su prošle godine iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Nišu najavili, za sanaciju spomenika na Čegru biće izdvojeno skoro 3,4 miliona dinara. Radovi bi trebalo da budu završeni do kraja aprila.
Većnica za kulturu i turizam Adriana Anastasov je nedavno rekla da će spomen-kompleks „Čegar“, biti rekonstruisan uz pomoć Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Ona je juče obišla radove na Čegru sa direktorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Dušanom Andrejevićem i sa porodicom čuvenog čuvara Čegra Selomira Markovića
Spomenik na Čegru je podignut na mestu na kome se nalazio šanac Stevana Sinđelića i njegovih vojnika. Podignut je u obliku kule – simbol vojnog utvrđenja (1927). Projektant spomenika je Julijan Djupon, ruski emigrant iz Niša, dok je bronzano poprsje Stevana Sinđelića, koje se nalazi u kuli, izradio jugoslovenski vajar Slavko Miletić.
Ovaj spomenik simbolizuje herojski podvig vojvode Sinđelića i čuva uspomenu na borbu za slobodu. Pošto sa ustanicima nije mogao da pobedi brojno jače turske snage, 31. maja 1809. godine Stevan Sinđelić je pucao iz pištolja u podzemni magacin baruta, gde su nastradali svi srpski vojnici i mnogo Turaka.
Da bi zastrašio Srbe, turski paša je u znak osvete naredio da se od lobanja palih srpskih ustanika sagradi Ćele kula u koju su uzidane 952 lobanje i koja danas stoji kao simbol borbe Srba za nezavisnost.