Početna » Prećutani zločini: Stradanje Srba i Jevreja na Kosovu i Metohiji tokom Drugog svetskog rata

Prećutani zločini: Stradanje Srba i Jevreja na Kosovu i Metohiji tokom Drugog svetskog rata

0

U galeriji „Sinagoga” Narodnog muzeja u Nišu otvorena je izložba Muzeja žrtava genocida iz Beograda, koja prikazuje stradanje Srba i Jevreja na Kosovu i Metohiji tokom Drugog svetskog rata, a naročito zločine koje su nad njima počinili albanski kvislinzi. Na osnovu istraživanja tima koji je radio na ovoj izložbi, procenjuje se da je između 9.000 i 10.000 Srba izgubilo živote, dok je blizu 100.000 ljudi bilo proterano sa svojih ognjišta.

Autor izložbe, dr Nenad Antonijević, istakao je da su zločini koji su počinjeni tokom rata nedovoljno poznati javnosti i u mnogim slučajevima prećutani zbog politike bratstva i jedinstva koja je dominirala nakon rata.

„Ovom izložbom želimo da pokažemo da su glavni zločini počinjeni od strane albanskih kvislinga, koji su dočekali dolazak Nemaca i Italijana kao oslobođenje. Smatrali su da je to došlo zauvek, da se Jugoslavija više nikada neće vratiti, i da je pravo na slobodu i etničko očišćenje za Albance došlo“, rekao je Antonijević.

Izložba koristi arhivske dokumente, fotografije i audio-vizuelne zapise kako bi prikazala zločine koji su počinjeni u velikim razmerama na maloj teritoriji, što čini ove događaje još strašnijima.

„Albanski kvislinzi su najbrojnija kolaboracija u Jugoslaviji, a njihovi zločini, koji su imali elemente genocida, vezani su za stvaranje ‘Velike Albanije’“, ističe Antonijević, naglašavajući kontinuitet nasilja, koji je prisutan i u kasnijim ratovima, poput onih 1998. i 1999. godine.

Kroz izložbu posetioci mogu da se upoznaju sa stravičnim događanjima koja su pogodila srpski i jevrejski narod, uz pomoć video-snimaka i dokumenata.

„Kroz pokretne slike možemo da shvatimo obim kolaboracije albanskog stanovništva tokom rata, kao i mesta gde su počinjeni zločini. Mnoge od tih lokacija ponovo su postale poprišta nasilja tokom ratova devedesetih“, kazao je v.d. direktora Muzeja žrtava genocida, Bojan Arbutina.

Izložba je prethodno bila postavljena u Kosovskoj Mitrovici i nekoliko drugih gradova u Srbiji, a planirano je da bude održana i u Podgorici.

Izložba pruža uvid u zločine koji su dugo bili prećutkivani, a cilj je da podstakne širu javnost da se upozna sa ovom mračnom stranom istorije, kako bi se obezbedila pravičnost za sve žrtve.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas