Večeras, 4. juna, sa početkom u 18 sati, Narodna biblioteka „Stevan Sremac” biće domaćin posebnog književnog događaja na kojem će biti predstavljene dve knjige: monografija „Gde drveće umire: magični realizam Živka Činga” autorke Danijele Kostadinović i zbirka poezije „Drvo na bregu” klasika makedonske književnosti Aca Šopova, u prevodu iste autorke.
Na promociji će govoriti ugledni književni stručnjaci: dr Vesna Mojsova Čepiševska, redovni profesor Filološkog fakulteta „Blaže Koneski” Univerziteta „Sv. Kiril i Metodij” u Skoplju, dr Danijela Popović Nikolić, redovni profesor Filozofskog fakulteta u Nišu, msr Ivan Antonovski, asistent na Filološkom fakultetu „Blaže Koneski” Univerziteta „Sv. Kiril i Metodij” u Skoplju, kao i autorka, dr Danijela Kostadinović, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Nišu. Moderator događaja biće Emilija Radmilović.
“Monografija „Gde drveće umire” Danijele Kostadinović istražuje magični realizam u delu Živka Činga, jednog od najznačajnijih predstavnika ovog književnog pravca u regionu. Kroz detaljnu analizu njegovog stvaralaštva, Kostadinović pruža čitaocima uvid u jedinstveni spoj stvarnog i imaginarnog koji karakteriše Čingovu prozu”, saopštili su organizatori.
Pored monografije, biće predstavljena i zbirka poezije „Drvo na bregu” Aca Šopova, koja je već desetljećima neizostavan deo makedonske književnosti. Šopov, koji je stvarao u periodu socijalističke Jugoslavije, poznat je po svojoj dubokoj introspektivnoj poeziji koja reflektuje egzistencijalne teme i suptilne meditacije o prirodi i ljudskom postojanju. Zbirka, prevedena na srpski jezik od strane Danijele Kostadinović, donosi ovaj značajan književni opus bliže domaćoj čitalačkoj publici.
Citat Aca Šopova najbolje oslikava duh njegove poezije:
„Pesma nije samo svest o egzistenciji, ona je svest o sebi, i zbog toga se potvrđuje i ostvaruje u neprekidnom sudaru i sa stvarnošću i sa sobom.” Ove reči, koje je Šopov ostavio kao amanet, podsećaju nas na moć poezije da dotiče najdublje delove ljudske duše.